AD

بررسی بازی back 4 blood

4 291

بازی back 4 blood در هنگامی‌که معرفی شد برای تعدادی از گیمرهای قدیمی و پلیرهای امروزی، یادآور عنوان لفت 4 دد بود! درواقع عده‌ای تصور می‌کردند که بازی back 4 blood قرار است تجربه‌ای مدرن و حرفه‌ای‌تر نسبت به بازی Left 4 Dead2 باشد. خب چنین انتظاری دور از ذهن هم نبود. سازنده بازی back 4 blood، شرکت Turtle Rock Studios است که پیش‌تر سری بازی‌های Left 4 Dead2 و Evolve را تولید کرده است. این شرکت پیش از این به دفعات نشان داده بود که در ساخت بازی‌هایی با سبک شوتر استعداد فوق العاده‌ای دارد. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا بازی back 4 blood یک اثر فوق العاده خوش ساخت یا یک کپی ضعیف از بازی Left 4 Dead2 است؟ به همین جهت برای پاسخ به این سوال، بهتر است تا نگاهی دقیق‌تر به این بازی داشته باشیم.

اطلاعات کلی درمورد بازی

گیم-پلی-بازی-back-4-blood

بازی back 4 blood در مهر ماه سال 1400 توسط کمپانی Turtle Rock Studios برای تمامی کنسول‌های نسل هشتم و نهم عرضه شد. البته باید گفت که گیمرهای کنسول نینتندو سوییچ همچنان به این بازی دسترسی ندارند. این بازی یک شوتر اول شخص با موضوع قلع و قمع کردن زامبی‌ها است! در این بازی شما دوباره بایستی برای بقا و حقظ جان خود و هم‌تیمی‌هایتان تلاش کنید. بازی از دو سبک کوآپ و سولو بهره می‌برد و حتی مانند نسخه Left 4 Dead2، شما می‌توانید با دوستان خودتان به شکل گروهی 4 نفره به مبارزه با زامبی‌ها بپردازید. همچنین جالب است بدانید که سازندگان برای بخش کوآپ بازی، قسمت و داستانی جداگانه را درنظر گرفته‌اند.

داستان بازی back 4 blood

داستان-بازی-back-4-blood

اگر پیش‌تر بازی Left 4 Dead2 را تجربه کرده باشید بدون شک با محوریت داستانی و نحوه روایت داستان در چنین بازی‌های زامبی آشنایی کافی دارید. اگرچه این بازی دوباره داستانی کلیشه‌ای از تعامل با زامبی‌ها را روایت می‌کند؛ اما باید گفت که این روایت کلیشه‌ای قابل قبول و قابل تامل است. بخش کمپین این بازی بیش از 20 مرحله دارد و دقیقا در هر مرحله شما در ویو‌ها یا موج‌های مختلف با گله‌های زامبی روبرو خواهید شد. شما به عنوان یک تیم چهار نفره با سلاح‌های مختلف بایستی راه خود را از میان گله‌های خونخوار زامبی پیدا کنید و به مقصد موردنظر برسید. حال بهتر است نگاهی دقیق‌تر به داستان این بازی داشته باشیم.

داستان بازی  Back 4 Blood به شکل متفاوتی به برخورد یک شهاب سنگ خطرناک در حدود دو میلیون سال قبل می‌پردازد. در گذشته شهاب سنگی بزرگ در شمال شهر کبک با زمین برخورد کرده و منجر به نابودی‌های بسیار زیادی شده است. داشنمندان امروزی در حال مطالعه بر روی این شهاب سنگ بزرگ و عجیب و غریب هستند. در آخرین بررسی و مطالعه آن‌ها بر روی شهاب سنگ فرود آمده، آن‌ها به نکته بسیار جالبی برخورد می‌کنند. این گروه مطالعاتی، نمونه‌ای از یک حیات ناشناخته به نام Devil Worm پیدا می‌کنند. این نمونه به آزمایشگاهی در آمریکا برای بررسی و حفاظت بیشتر منتقل می‌شود. پس از مدت زمانی این گونه دریچه محافظ را می‌شکند و از آزمایشگاه فرار می‌کند. در حین فرار، تعداد زیادی از دانشمندان و پرسنل آزمایشگاه را آلوده می‌کند و منجر به پخش گسترده ویروس می‌شود. حال شما به عنوان گروهی ضربت با فرماندهی ژنرال فیلیپس باید با این موجودات عظیم الجثه و عجیب برخورد کنید و منطقه را از وجود آن‌ها پاک کنید. داستان بازی از ابتدا تا به اینجا ایده‌ای جالب به نظر می‌رسد؛ اما سازندگان در نحوه روایت و جزئیات در ادامه به خلاقانه بودن ایده‌شان ادامه نمی‌دهند و دوباره با سیری کلیشه‌ای در پیگیری داستان روبرو می‌شویم.

شخصیت پردازی

شخصیت-های-بازیback-4-blood

گروه شما برخلاف بازی Left 4 Dead2 هشت عدد عضو دارد که هر یک ویژگی‌ها و مهارت‌های بسیار متفاوتی در اختیار دارند. به عنوان مثال یکی از اعضای گروه کریک نام دارد که زنی 45 ساله است و به دلیل رفتارهای مهربانانه‌ای که دارد در گروه به او لقب مادر داده‌اند. او به خاطر مهارت‌های بخصوصی که در کار با اسلحه دارد به عنوان رهبر گروه شناخته می‌شود. و به همین شکل باقی اعضای گروه هر یک مهارت‌های مختلفی همچون درمان مشکلات جسمی، کار با اسلحه سرد و… دارند. نکته بسیار جالبی که درمورد این بازی وجود دارد این است که شخصیت پردازی و پیشینه هر یک از این شخصیت‌ها به شکل بسیار دقیق و خلاقانه‌ای تنظیم شده است که بدون شک می‌توان آن را جزوی از ویژگی‌های مثبت بازی دانست.

گیم پلی بازی back 4 blood

 

شاید بتوان گفت مهم‌ترین و اصلی‌ترین قسمت در بازی‌های شوتر و زامبی، گیم پلی است. در واقع هرچقدر هم شما در یک بازی، خلاقیت در طراحی محیط و داستان سرایی انجام دهید؛ اما نتوانید تجربه بسیار خوبی از منظر گیم پلی برای کاربر فراهم کنید، بازی شما با شکستی بزرگ روبرو خواهد شد. در ادامه به بررسی بخش‌های مختلف از گیم پلی این بازی می‌پردازیم.

بخش‌های بازی

بخشش-های-بازیback-4-blood

بازی back 4 blood از دو بخش Campaign و Swarm بهره می‌برد. در قسمت کمپین شما می‌توانید بازی را به شکل تک نفره با همراهی اعضای گروهتان جلو ببرید یا آن‌که می‌توانید به شکل آنلاین با سایر پلیرها هم‌تیمی شوید و بخش داستانی را پیش ببرید.

در حالت Swarm، شما به همراه 4 بازیکن در نقش گروه ضربت و 4 بازیکن دیگر در نقش زامبی به مبارزه می‌پردازید. جالب است بدانید که شما در یک راند می‌توانید در نقش گروه ضربت، ایفای نقش کنید و در راند بعدی در نقش زامبی ظاهر شوید. اگر به همراه هم‌تیمی‌های خودتان در دو راند برنده شوید، پیروز نهایی مسابقه خواهید بود. این حالت از بازی back 4 blood، یکی از بهترین و سرگرم‌ کننده‌ترین بخش‌های بازی شناخته می‌شود.

تنوع دشمنان بازی back 4 blood

دشمنان-بازی-back-4-blood

زامبی‌ها و دشمنان شما در بازی از تنوع بسیار جالبی برخوردار هستند. اما نکته منفی که درمورد این بازی وجود دارد این است که شما در طول بازی با تعداد بسیار کمی از زامبی‌های ویژه مواجه می‌شوید و بیشتر مواجه شما با سیل عظیمی از زامبی‌های معمولی خواهد بود. همچنین نکته جالب دیگری که وجود دارد این است که این بازی از سه درجه سختی Recruit و Veteran و Nightmare بهره می‌برد که باعث می‌شود تا در هر درجه سختی، چالش‌های جدیدی را تجربه کنید. به عنوان یک راهنمای کلی و نصیحت دوستانه، پیشنهاد می‌کنیم که بازی را روی درجه آخر در ابتدا بازی نکنید تا به طور کامل در این بازی مهارت کسب کنید. اگر در ابتدا بر روی درجه سخت بازی، آن را تجربه کنید به مرور دلسرد خواهید شد و بازی را کنار خواهید گذاشت.

اضافه شدن کارت‌ها به بازی

کارت-های-بازی-back-4-blood

برخلاف سایر بازی‌های زامبی و شوتر اول شخص، این بازی از کارت‌هایی برای پیش‌برد داستان بهره می‌برد. در قسمت منو بخشی با نام Customize Deck وجود دارد. در این قسمت شما می‌توانید براساس مهارتی که در بازی کسب کرده‌اید، تعدادی از 20 کارت موجود در بازی را آزاد کنید و از آن‌ها برای مبارزه بهتر و پیشبرد بازی بهره ببرید. این کارت‌ها درست به مانند بازی COD هر کدام قابلیت خاصی دارند. به عنوان مثال یکی از کارت‌ها سرعت ریلود را سریع‌تر می‌کند یا کارت دیگری باعث می‌شود تا بتوانید با سرعت بیشتری بازی را طی کنید. بنابراین شما پیش از شروع هر مرحله می‌توانید از میان کارت‌های آزاد شده، قابلیت‌های موردنظر خودتان را انتخاب کنید تا بتوانید در میدان نبرد بهتر عمل کنید.

جمع بندی

همانطور که گفته شد بازی back 4 blood به مانند سایر بازی‌های زامبی و شوتر اول شخص سیر کلیشه‌ای را در روایت داستان انتخاب می‌کند؛ اما ایده پخش ویروس و گیم پلی بازی سبب می‌شود تا این بازی حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد. بنابراین می‌توان گفت که اگر اکنون به دنبال بازی با محوریت زامبی هستید تا با گیم پلی تمیز و عالی خودتان را سرگرم کنید، بازی back 4 blood بهترین انتخاب برای شماست. در این بلاگ پست تلاش کردیم تا به بررسی این بازی از ابعاد مختلف بپردازیم و به نکاتی اشاره کنیم که شما بهتر بتوانید تصمیم بگیرید که آیا این بازی ارزش تجربه کردن را دارد یا نه؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 نظرات
 1. سروش می گوید

  سلام من از این بازی خیلی خوشم اومده میتونم روی پی اس 5بازی کنم؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام دوست گرامی بله این بازی برای پلتفرم‌های ایکس باکس وان، ایکس باکس سری ایکس، ایکس باکس سری اس، پلی استیشن 4، پلی استیشن 5 و پی سی عرضه شده.

 2. مهرگان می گوید

  سلام این بازی و میتونم با دوستامم بازی کنم؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام دوست گرامی بله میتونید بازی قابلیت کراس پلی رو داره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.