AD

هوش مصنوعی می‌تواند برای یافتن اقلام ضروری گمشده کمک کند!

هوش مصنوعی می‌تواند برای یافتن اقلام ضروری گمشده کمک کند!
0 133

هوش مصنوعی و یافتن اقلام گمشده

درحال حاضر، محققان می‌خواهند از فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی برای کمک به افراد مبتلا به زوال عقل استفاده کنند. در آینده این فناوری به افرادی که نیاز به جستجوی اقلام دارند، کمک خواهد کرد. محققان بر این باورند که یک ربات همراه با حافظه اپیزودیک می‌تواند برای این کار مفید باشد.

علی ایوب، محقق فوق دکترا در دانشگاه واترلو در کانادا، می‌گوید: “تاثیر بلندمدت این واقعا هیجان‌انگیز است. یک کاربر نه تنها می‌تواند با یک ربات همراه، بلکه یک ربات همراه شخصی سازی شده که می‌تواند به آنها استقلال بیشتری بدهد، همراه شود.”

بدون شک، زوال عقل عملکرد مغز را محدود می‌کند و باعث سردرگمی، از دست دادن حافظه و ناتوانی می‌شود. بسیاری از افراد مبتلا به این عارضه به‌صورت مکرر مکان اشیا روزمره خود را فراموش می‌کنند. این موضوع کیفیت زندگی آنها را کاهش می‌دهد و بار اضافی بر دوش مراقبین قرار می‌دهد.

محققان بر این باورند که یک ربات همراه با حافظه اپیزودیک مخصوص به خود می‌تواند در چنین شرایطی کمک کند. آنها موفق شدند از هوش مصنوعی برای ایجاد نوع جدیدی از حافظه مصنوعی استفاده کنند. این تیم از یک الگوریتم تشخیص اشیا برای برنامه‌ریزی ربات برای شناسایی، ردیابی و نگه داشتن گزارش حافظه از اشیا خاص در نمای دوربین خود از طریق ویدئوهای ذخیره شده استفاده می‌کند.

این ربات که قادر به تشخیص یک شی از شی دیگر است، می‌تواند زمان و تاریخ ورود یا خروج اشیا از دید خود را ثبت کند. سپس محققان یک رابط گرافیکی ایجاد کردند تا کاربران بتوانند اشیایی را که می‌خواهند ردیابی شوند را انتخاب کنند و پس از تایپ نام اشیا آنها را در برنامه یا رایانه گوشی هوشمند خود جستجو کنند.

به گفته محققان، زمانی که این اتفاق بیفتد، این ربات می‌تواند زمان و مکان آخرین مشاهده خود را نشان دهد. آزمایشات نشان داده است که این سیستم بسیار دقیق عمل می‌کند. در حالی که ممکن است برخی از افراد مبتلا به زوال عقل این فناوری را دلهره‌آور بدانند، ایوب گفت که مراقبان می‌توانند به‌راحتی از آن استفاده کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.