AD

رونمایی اپل از  Vision Pro

0 107

پس از معرفی Vision Pro، اپل در حال کار بر روی تکمیل نرم افزار دستگاه، تست و نهایی کردن استراتژی عرضه است. اما کارهای مهم دیگری نیز در دست دارد: آماده سازی آیفون ها، آی پدها، اپل واچ ها، مک ها و موارد دیگر.

تیم-کو-با-اپل-ویژن-پرو

تیم کوک با ویژن پرو. عکاس: فیلیپ پاچکو/ بلومبرگ

سخت افزار Vision Pro که در کنفرانس جهانی توسعه دهندگان در اوایل این ماه نمایش داده شد، اساساً دستگاه کاملی است که اپل قصد دارد سال آینده آن را عرضه کند. از سوی دیگر، به گفته افرادی که در اپل با این پروژه آشنا هستند، این نرم افزار راه طولانی در پیش دارد.

نمایش‌های 30 دقیقه‌ای این شرکت از ویژن پرو برای اعضای منتخب رسانه و اخیراً توسعه‌دهندگان و تحلیلگران مالی، شیک‌ترین بخش‌های این سیستم عامل را به نمایش گذاشت. اما تایپ کردن روی هوا و بسیاری از عناصر رابط کاربری هنوز آماده نیستند و اپل هنوز باید تطبیق برنامه های اصلی iPad خود را برای visionOS جدید به پایان برساند.

همچنین کارهای زیادی برای انجام در مورد استراتژی عرضه باقی مانده است و اینکه چگونه هدست از برنامه های شخص ثالث، محتوای ویدیوی سه بعدی و ویژگی EyeSight در حین استفاده پشتیبانی می کند. اپل همچنین باید نحوه عملکرد دستگاه را با لنزهای تجویزی تنظیم کند و  مهمتر از همه  اطمینان حاصل کند که استفاده از هدست کاربری راحتی دارد.

اکنون که اپل بالاخره این دستگاه را به صورت عمومی عرضه کرده است، هزاران کارمند دیگر را به کار گرفته است تا همه این موارد را به انجام برساند.

تست و در دسترس بودن سخت افزار با بررسی های کاربر  قبلاً انجام گرفته است. اپل هنوز فقط به مهندسان و مدیران ارشد خود اجازه می دهد تا به محصول دسترسی داشته باشند و آن را بررسی کنند، انتظار می رود که این موضوع نیز به زودی تغییر کند. در ماه آینده، این شرکت قصد دارد به توسعه دهندگان منتخب اجازه دهد تا به طور عملی به دستگاه دسترسی داشته باشند و به آنها در ایجاد برنامه کمک کنند.

در همین حال، توسعه‌دهندگان برنامه‌های اصلی iOS و iPadOS اپل، کار بر روی نسخه‌های جدید visionOS را آغاز کرده‌اند. اپل تنها بخشی از برنامه‌های visionOS خود را در این ماه به نمایش گذاشت زیرا نسخه‌های جدید Calendar، Maps، Books، Mail  و سایر موارد هنوز به پایان نرسیده‌اند.

اپل-ویژن-پرو-در-رویداد-WWDC-2023

Apple Vision Pro در رویداد WWDC به نمایش گذاشته شد. عکاس: فیلیپ پاچکو/ بلومبرگ

برخی از ناظران در WWDC متوجه شدند که ویژگی EyeSight روی سخت‌افزار دمو کارایی ندارد. این ویژگی که به تمایز هدست از مدل‌های رقیب کمک می‌کند، یکی از قفل‌شده‌ترین جنبه‌های پروژه است. اکنون اپل می تواند تعداد مهندسانی را که روی آن کار می کنند افزایش دهد تا اطمینان حاصل کند که این فناوری برای عرضه سال آینده کاملاً کاربردی است.

با تعداد بیشتری از افراد که هدست را آزمایش می کنند، کاستی های آن بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد. بسیاری از کاربران عنوان کرده اند که دستگاه با قاب فلزی پس از چند ساعت استفاده مداوم بیش از حد سنگین می شود. همچنین برخی می گویند که آنها در حین استفاده از این هدست بیماری حرکت (motion sickness) را تجربه کرده اند، اما در مقیاسی پایین تر از هدست های رقیب.

برای رفع مشکل وزن، اپل بند دومی را طراحی کرده است که روی سر کاربر قرار می گیرد. اما این شرکت در نظر دارد آن بند را به‌عنوان یک لوازم جانبی اضافی بفروشد به جای اینکه آن را در جعبه محصول قرار دهد.

برای بازاریابی این دستگاه، اپل در حال برنامه ریزی برای ایجاد بخش های جدید در فروشگاه های خرده فروشی خود برای نمایش است. این فضاها همچنین به خریداران اجازه می‌دهد نوارهای با اندازه مناسب و مقاوم در برابر نور را انتخاب کنند که از ورود نور بیرون به داخل هدست جلوگیری می‌کند.

اپل یک برنامه iPhone برای اسکن چهره مشتریان برای کمک به تعیین اندازه صحیح مقاومت در برابر ورود نور ایجاد کرده است. این شرکت این اپلیکیشن را برای فرآیند خرید در فروشگاه‌های خرده‌فروشی خود طراحی می‌کند و همچنین می‌تواند آن را به عنوان یک برنامه برای مشتریانی که به صورت آنلاین خرید می‌کنند منتشر کند.

Vision Pro قرار است در اوایل سال 2024 به فروش برسد.

آیفون-14-پرو

آیفون 14 پرو. عکاس: برنت لوین/ بلومبرگ

اپل در حال حاضر به دنبال مدل های بعدی هدست است. برخی از کارمندانی که بر روی Vision Pro اصلی کار می‌کنند به نسخه‌های جدید منتقل کرده است: یک مدل پیشرفته نسل دوم و به همراه یک هدست. یک سری از ویژگی‌ها وجود دارند که برای نسخه اول وجود داشته اند و برای نسل دوم به صورت پیشرفته تر برنامه‌ریزی شده‌اند:

 • توانایی نمایش چندین صفحه دسکتاپ Mac هنگام اتصال بی سیم به Vision Pro (نسخه اول فقط از یک نمایش دسکتاپ پشتیبانی می کند)
 • توانایی کاربران (بیش از یک نفر) Vision Pro در یک کنفرانس چند نفره FaceTime با استفاده از Persona. نسخه اول فقط از چت یک به یک با استفاده از Personaپشتیبانی می کند.
 • Fitness+ و توانایی تمرین در حین استفاده از هدست با محتوای تناسب اندام مجازی.

دسته بندی محصولات موجود در اپل

اما بیایید به دسته بندی محصولات موجود اپل برگردیم. این شرکت بر روی چندین به روز رسانی کلیدی برای نیمه دوم سال جاری و نیمه اول سال 2024 متمرکز شده است.

علاوه بر خط تولید آیفون 15 پاییز امسال، دو مدل اپل واچ سری 9 و یک نسخه به روز شده از اولترا (این ساعت ها با کد N207، N208  و N210 معرفی شده اند) وجود خواهد داشت.

محصولات دیگر ممکن است در زمان های بعد ارائه شوند

 • یک مک بوک پرو 13 اینچیM3 (با کد J504)
 • مک بوک پروهای M3 Pro و M3 Max 14 و 16 اینچی (با کد J514 و J516)
 • آی مک های جدید(با کد J433 و J434) با صفحه نمایش 24 اینچی، مانند مدل های فعلی.گفته می شود که این شرکت همچنین در حال انجام کارهای اولیه روی یک iMac با صفحه نمایش بیش از 30 اینچ است.
 • مدل های جدید مک بوک ایر(با کد J613 و J615).
 • آیپد پروهای نوسازی شده با صفحه نمایش OLED (با کد J717 و J720).
 • آیپد ایر جدید(با کد J507)جایگزین مدل فعلی مبتنی بر M1.

همچنین چند محصول در مراحل اولیه توسعه هستند، از جمله نسخه نسل سوم AirPods Pro و تجهیزات خانگی جدید مانند نمایشگرهای هوشمند، و همچنین ستاپ باکس Apple TV با مشخصات بهبود یافته.

نسل بعدی هدست‌ها احتمالاً تا سال 2025 عرضه نمی‌شوند، اما تا آن زمان می‌توان درباره دستگاه‌های جدید اپل صحبت کرد.

بررسی و مقایسه محصول

کیت توسعه نرم افزار visionOS اپل در کنار نسخه های بتای جدید  iOS، iPadOS، watchOS،macOS  و tvOS  عرضه می شود. چند هفته پس از معرفی Vision Pro، اپل اکنون اولین SDK یا کیت توسعه نرم افزار دستگاه را منتشر کرده است. توسعه دهندگان از طریق این کیت و همچنین شبیه ساز visionOS برای مک در حال استفاده هستند.

در این بخش به چند نکته جالب اشاره می شود:

 • نمای هوم Apple Vision Pro دارای سه بخش است: راه‌انداز برنامه، بخشی برای تماس‌های FaceTime سریعو بخشی برای انتخاب بین 13 پس‌زمینه مختلف (از ماه گرفته تا Yosemite و درخت Joshua و آسمان).
 • اولین شبیه‌ساز دارای نسخه‌های Photos، Settings، Files، Freeform و Safari بهینه‌سازی‌شده visionOS است، اما برنامه‌های Calendar، Maps، News، Reminders  و Shortcuts همچنان نسخه‌های iPad هستند.
 • این سیستم عامل دارای مرکز کنترل و مرکز اطلاع رسانی، علاوه بر مود مهمان است. کاربران مدت‌هاست که خواستار چنین مودی در آیفون و آی‌پد هستند، که این قابلیت ابتدا به visionOS می‌رسد.
 • برخی از فریمورک های نسبتاً کلیدی iOS و iPadOS، از جمله AppClips، WidgetKit و پیوندهای اجتماعی، برای توسعه‌دهندگان visionOS در دسترس نیستند.AirPlay نیز در دستگاه پشتیبانی نمی شود.

علاوه بر visionOS SDK، دومین نسخه بتا  iOS، iPadOS، watchOS، macOS  و tvOS نیز در هفته گذشته وارد بازار شد.

جدیدترین اخبار دنیای فناوری در رسانه ایموجو

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.