AD

7 ابزار هوش مصنوعی در حوزه برنامه نویسی

7 ابزار هوش مصنوعی در حوزه برنامه نویسی
0 546

هوش مصنوعی مولد (Generative AI چیست) مجموعه‌ای از نوآوری‌ها و ابزارهای جدید را در اختیار گروه‌های مختلف قرار داده است. ابزارهای AI زیادی، از چت‌بات‌های هوش مصنوعی و تولیدکننده‌های تصویر گرفته تا دستیاران کدنویسی اکنون به راحتی قابل دسترسی هستند و با توجه به اینکه تبدیل به ترند شده‌اند، هر روز تعداد بیشتری از آن‌ها راه‌اندازی می‌شوند. این ابزارها می‌توانند شغل‌های مختلف از جمله شغل‌های مربوط به توسعه نرم‌افزار را از شر کارهای تکراری و خسته‌کننده خلاص کنند و زمان و انرژی زیادی را برای آن‌ها ذخیره کنند. البته که در میان انبوهی از ابزارهای موجود، ضروری است که بهترین ابزارهای هوش مصنوعی در حوزه برنامه‌نویسی را بشناسیم.

در این مقاله قصد داریم ۷ ابزار کدنویسی شناخته شده و کارا را معرفی کنیم که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کنند نرم‌افزار با کیفیت بالا را به‌طور کارآمدتر توسعه دهند. همچنین به چگونگی تغییر دنیای توسعه نرم‌افزار توسط هوش مصنوعی خواهیم پرداخت.

آیا امکان کدنویسی با ابزارهای هوش مصنوعی وجود دارد؟

به طور مختصر بله! امکان کدنویسی با ابزارهای هوش مصنوعی وجود دارد. در واقع، استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی برای کدنویسی نه‌تنها امکان‌پذیر است، بلکه می‌تواند بهره‌وری و دقت را هم به اندازه قابل توجهی افزایش دهد. کد AI، کدی است که توسط هوش مصنوعی (AI) نوشته شده است. ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند کد بزنند یا حتی از یک زبان برنامه‌نویسی به زبان دیگر ترجمه کنند. آن‌ها همچنین وظایفی مانند ارائه کمک در تولید خودکار اسناد و یافتن سریع‌تر قطعات کد را انجام می‌دهند.

یکی از محبوب‌ترین ابزارها، Codex، توسعه‌یافته توسط شرکت Open AI است که زبان طبیعی را به کد ترجمه می‌کند. همچنین GitHub Copilot، یکی دیگر از ابزارهای کد AI محبوب، بر پایه Codex راه‌اندازی شده است. این قابلیت Codex که قادر به تفسیر دستورات ساده نوشته شده به زبان طبیعی و اجرای آن‌ها برای برنامه‌نویس است، بسیار شگفت‌انگیز و جذاب است و می‌تواند کار را برای افراد شاغل در این حوزه بسیار راحت کند.

معرفی بهترین ابزارهای هوش مصنوعی در حوزه برنامه‌نویسی

حال وقت آن رسیده که ۷ ابزار کاربردی در زمینه توسعه نرم‌افزار را معرفی و بررسی کنیم.

۱- ابزار Copilot

Copilot، یک ابزار هوش مصنوعی است که از کدهای قابل دسترسی عمومی از منابع GitHub بهره می‌برد و مجموعه داده‌های بزرگی را برای تسریع در توسعه کد دقیق، در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این ابزار در شناسایی خطاهای کد و پیشنهاد اصلاحات خوب است. GitHub Copilot به راحتی از طریق افزونه‌ها در محیط دلخواه شما قابل دسترس است.

ویژگی‌های کلیدی Copilot

 • سازگار با بسیاری از محیط‌های توسعه یکپارچه
 • ارائه افزونه‌هایی برای Visual Studio Code، Visual Studio، Neovim و JetBrains
 • ارائه پیشنهادات کد یا تکمیل کد در حال نوشتن

۲- ابزار OpenAI Codex

Codex که توسط OpenAI  توسعه داده شده است، به عنوان یک ابزار پیشرو مبتنی بر هوش مصنوعی برای کد در نظر گرفته می‌شود. Codex، از مدل‌های یادگیری زبان (LLM) مختلفی مانند GPT-3 و GPT-4 استفاده می‌کند و بر اساس میلیاردها خط کد در زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف آموزش دیده است.

ویژگی‌های کلیدی Codex

 • Codex می‌تواند کدهای کاربردی را در زبان‌های برنامه‌نویسی متعددی از جمله Go، JavaScript، Perl، PHP، Ruby، Shell، Swift و TypeScript تولید کند؛ اگرچه در پایتون مؤثرتر است
 • می تواند به کاربران نحوه نوشتن، تغییر یا توضیح کد را اطلاع دهد
 • می‌تواند کل خطوط یا بلوک‌های کد را پیش‌بینی و تولید کند و به نوشتن اسکریپت و یادگیری زبان کمک کند

۳- ابزار Code Intelligence

Code Intelligence، تست داینامیک را با هوش مصنوعی خودآموز ترکیب می‌کند تا با هر تغییر کد، اشکالات و آسیب‌پذیری‌ها را پیدا کند. این ابزار از تست خودکار در طول چرخه عمر توسعه پشتیبانی می‌کند و از کد با کیفیت بالا و در عین حال ادغام یکپارچه با محیط‌های مختلف کدنویسی اطمینان حاصل می‌کند. با الگوریتم‌های ژنتیک Code Intelligence، می‌توانید از اطلاعات مربوط به رفتار زمان اجرا برنامه خود استفاده کنید تا به موارد تست هوشمندی دست پیدا کنید که می‌تواند باگ‌ها و آسیب‌پذیری‌هایی را که روش‌های آزمایش سنتی از دست می‌دهند، کشف کند. از آنجایی که همه این‌ها با هر تغییر کد به طور خودکار اتفاق می‌افتد، Code Intelligence به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا مشکلات را مدت‌ها قبل از رسیدن به محصول نهایی برطرف کنند. همچنین Code Intelligence خط دقیق کد و ورودی‌هایی را که باعث خطا می‌شود، ارائه می‌کند تا از اشکال‌زدایی یکپارچه بدون موارد مثبت کاذب اطمینان حاصل کند.

ویژگی های کلیدی Code Intelligence

 • با هر تغییر، باگ‌ها و آسیب‌پذیری‌های کد شما را کشف می‌کند
 • موارد تست را بر اساس رفتار برنامه به طور خودکار تولید می‌کند و پوشش تست را به حداکثر می‌رساند
 • تست خودکار را در هر تغییر کد انجام می‌دهد تا مشکلات احتمالی را زود تشخیص دهد
 • بازتولید، اشکال زدایی و رفع تمام اشکالات پیدا شده در IDE انتخابی شما را فعال می کند
 • به دستیابی به انطباق با هنجارها و استانداردهای مختلف صنعت کمک می‌کند
 • از طریق طبقه‌بندی استاندارد و ردیابی خطا، فیکس‌ها را اولویت‌بندی و زمان‌بندی می‌کند
 • از تست در زبان هایی مانند Java، C/C++، Golang و JavaScript پشتیبانی می‌کند
 • امکان راه‌اندازی سریع تست‌های مبتنی بر هوش مصنوعی با تست واحد کاری را فراهم می کند

۴- ابزار ChatGPT

ChatGPT که توسط OpenAI، در درجه اول به عنوان یک چت‌بات هوش مصنوعی مولد راه‌اندازی شد، محبوبیت زیادی پیدا کرده است. با استقرار ترانسفورماتورها، ChatGPT درک متنی خود را بهبود می‌بخشد و گفتگوی انسانی را بدون زحمت تقلید می‌کند. این ابزار طیف گسترده‌ای از پاسخ‌ها را ارائه می‌دهد و می‌تواند کد تولید کند؛ اگرچه ممکن است شامل اشکالات و آسیب‌پذیری‌های امنیتی باشد. البته آخرین مدل هوش مصنوعی، GPT-4، یک ابزار چند وجهی (Multimodal) است که در کارهای برنامه‌نویسی هم ماهر است. برای آشنایی بیشتر با این ابزار میتوانید مقاله ChatGPT چیست را در وبسایت آسا مطالعه کنید.

ویژگی‌های کلیدی ChatGPT

 • می‌تواند عملکرد کدهای مختلف را در قالبی آسان تفسیر و توضیح دهد
 • راه‌حل‌های ممکن را برای مشکلات و پرس و جوهای کدگذاری ساده ارائه می‌دهد
 • تکه‌های کد اولیه را در چندین زبان برنامه‌نویسی تولید می‌کند
 • به ایجاد نظرات یا اسناد ساده برای کد کمک می‌کند
 • به مبتدیان اجازه می‌دهد تا با ارائه توضیحات ساده در مورد مفاهیم پیچیده کدنویسی، برنامه‌نویسی را یاد بگیرند

۵- ابزار Visual Studio IntelliCode

افزونه مایکروسافت برای ویرایشگر کد ویژوال استودیو، Visual Studio IntelliCode، تجربیات برنامه‌نویسی با کمک هوش مصنوعی را برای افزایش بهره‌وری توسعه‌دهندگان ارائه می‌دهد. هوش مصنوعی، زمینه کد شما از جمله نام متغیرها، توابع و نوع کدی که می‌نویسید را شناسایی می‌کند تا مناسب‌ترین پیشنهادها را ارائه دهد. با استفاده از آن، توسعه‌دهندگان زمان کمتری را صرف پیمایش و عیب‌یابی کد می‌کنند؛ زیرا تکمیل‌های IntelliSense بهبودیافته هستند.

ویژگی های کلیدی Visual Studio IntelliCode

 • پیشنهاد کد هوشمند بر اساس زمینه
 • تجزیه و تحلیل برای کد کارآمد و بدون خطا
 • پشتیبانی از چندین زبان برنامه‌نویسی از جمله Python، TypeScript/JavaScript و Java

۶- ابزار Tabnine

Tabnine یک ابزار تکمیل کد مبتنی بر هوش مصنوعی است که از الگوریتم‌های یادگیری عمیق برای پیش‌بینی هدف کد کاربر استفاده می‌کند.

ویژگی های کلیدی Tabnine

 • تکمیل کد مبتنی بر هوش مصنوعی
 • پشتیبانی چند زبانه از زبان های مختلف (Angular، C، C++، C#، CSS، Dart، Go، Haskell، HTML، Java، JavaScript، Kotlin، MATLAB، Node.js، Objective-C، Perl، PHP، Python، React، Ruby، Rust، Sass، Scala، Swift و TypeScript)
 • ادغام یادگیری عمیق برای پیشنهادات بهبود یافته
 • افزایش بهره‌وری و کارایی توسعه‌دهندگان
 • سازگاری بین پلتفرم با ویرایشگرهای کد محبوب

۷- ابزار CodeT5

CodeT5، یک تولید کننده کد AI منبع باز است که هدف آن کمک به توسعه‌دهندگان در تولید سریع کد است. این برنامه از انواع زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب پشتیبانی می‌کند و به صورت آنلاین و آفلاین در دسترس است و راه حلی انعطاف‌پذیر ارائه می‌دهد که امنیت داده‌ها را در نظر می‌گیرد.

ویژگی های کلیدی CodeT5

 • ایجاد کد دقیق از توضیحات زبان طبیعی
 • پشتیبانی از چندین زبان های برنامه‌نویسی (Ruby, JavaScript, Go, Python, Java, PHP)
 • مستندسازی کد و تولید خلاصه
 • درک کد با آگاهی زمینه‌ای و پیشنهادات هوشمندانه

سخن پایانی: استفاده از هوش مصنوعی در شرکت‌های ایرانی

با توجه به اهمیت و محبوبیت حوزه هوش مصنوعی در سال‌های اخیر شرکت‌های مختلفی در سراسر جهان به نوعی از این حوزه استفاده می‌کنند. ایران و شرکت‌های فناوری محور ایرانی هم از این قاعده مستثنی نیستند.

در ایران شرکت‌های زیادی وجود دارند که همگام با پیشرفت‌های جهانی پیش می‌روند و با وجود محدودیت‌های بسیار، در لبه تکنولوژی حرکت می‌کنند. به عنوان مثال ویستا سامانه آسا یکی از شرکت‌های داخلی است که در صنعت فناوری مالی (فین‌تک) و در بازار سرمایه فعالیت می‌کند.

ویستا سامانه آسا که زیر مجموعه گروه مالی آگاه است، بیش از یک دهه است که محصولات مالی نرم‌افزاری مختلفی را توسعه و به بازار عرضه می‌کند. بدیهی است که برای پاسخگویی به نیاز بیش از ۵ میلیون کاربر که از محصولات آسا استفاده می‌کنند، این شرکت باید از تکنولوژی‌های جدید بهره ببرد. در همین راستا، ویستا سامانه آسا در زمینه هوش مصنوعی هم فعالیت جدی‌ دارد و در تیم‌های مختلف از این حوزه استفاده می‌کند.

این شرکت پیشرو، در سال‌های اخیر در حال توسعه تیم‌های مختلف خود بوده و تلاش می‌کند به توسعه محصولات بیشتر و با کیفیت‌تر که با استانداردهای جهانی منطبق هستند، برسد. موقعیت‌های شغلی باز این شرکت در صفحه «همکاری با آسا» در وبسایت رسمی این شرکت قابل مشاهده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.