AD

بررسی بازی Evil west؛ نبرد گاو چران‌ها و خون آشام‌ها

0 682

گاو چران‌ها و خون آشام‌ها، هر دو عناصری هستند که می‌توانند یک فیلم یا بازی را جذاب کنند؛ حال تصور کنید که اگر این دو عنصر در کنار یکدیگر قرار بگیرند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ در بازی Evil West، شکارچیان خون آشامی را می‌بیند که با همان فضای وسترن قدیمی آمریکایی، اینبار به جای گاو‌های وحشی به جنگ خون آشام‌ها و موجودات ماورایی‌ای می‌روند. این بازی به تازگی منتشر شده و توانسته سر و صدای زیادی به پا کند و از طرفی امتیازات قابل قبولی هم گرفته است.

در صورتی‌که شما هم از طرفداران بازی‌های این سبکی هستید، تا انتهای این نوشته از ایموجو با ما همراه باشید تا در کنار هم به نقد و بررسی بازی Evil West بپردازیم.

 

داستان و بررسی کلی بازی Evil West

داستان بازی evil west

داستان Evil West به غرب وحشی باز می‌گردد؛ جایی که گاوچران‌ها حکم رانی می‌کنند اما اینبار رقیبی سخت‌تر برای آنها پیدا شده است. در خط داستانی این بازی، انسان‌ها برای چند قرن متوالی است که با خون آشام‌ها، آشکارا یا مخفیانه در جنگ هستند و اکنون دامنه این مبارزات به آمریکا رسیده است. از همین رو دولت آمریکا مامورانی مخصوص برای این کار را تحت عنوان Agents تربیت می‌کند و به نبرد با موجودات ماورالطبیعه می‌فرستد تا بتوانند از مرزهای آمریکا در برابر این موجودات محافظت کنند. این ماموران، علاوه بر اینکه دارای مهارت‌های خاصی بوده و بسیار شجاع هستند، از سلاح‌های خاصی هم بهره‌مند هستند که مهم‌ترین عنصر این اسلحه‌ها هم یک دستکش آهنی مخصوص است که برای نبردهای تن به تن ساخته شده. کنترل این مامورها در دست شما و به صورت سوم شخص است.

 

در نقطه مقابل مامورها، خون آشام‌ها قرار دارند. خون آشام‌های این بازی بر خلاف بسیاری دیگر از فرم‌های خون آشام‌ها که در فیلم‌ها و بازی‌ها مطرح شده، بسیار وحشی و غیر قابل کنترل هستند و ظاهر عجیب و ترسناکی هم دارند و بدتر از همه اینکه بسیار قدرتمند بوده و شکست آنها اصلا کار ساده‌ای نیست. البته یکی از نقاط قوت بازی هم همین است.

 

بازی Evil West در مبارزات خود شما را وارد یک چالش بسیار سخت می‌کند و شما هم نمی‌توانید تنها با تیراندازی و مشت زدن، خون آشام‌های وحشی پیش روی خود را از بین ببرید؛ بلکه نیاز به فکر کردن و مبارزه اصولی دارید.

 

به صورت کلی، می‌توان گفت که بازی داری داستانی غیر خطی و مشخص است که ابدا شما را گیج نمی‌کند. این موضوع را نمی‌توان به عنوان یک نقطه ضعف در نظر گرفت چرا که بازی بیشتر بر روی صحنه سازی‌های اکشن تمرکز کرده که در این رابطه در ادامه بیشتر صحبت خواهیم کرد. شخصیت‌ها سرگذشت عمیقی ندارند و داستان خیلی خاصی در مورد آنها مطرح نمی‌شود؛ اما ابدا حس مصنوعی بودن را القا نمی‌کنند و به خوبی توانسته‌اند با محیط بازی سازگار شده و در نقش خود فروع بروند. بازی تمام تلاش خود را به کار می‌گیرد تا به شما القا کند که جهان در معرض نابودی است و تنها امید بشریت برای بازی شما هستید و الحق که در این رابطه به خوبی عمل می‌کند. همچنین برخی از اسلحه‌های این بازی، مخصوصا دستکش‌ها با الکتریسته کار می‌کنند که نمایانگر تکنولوژی‌ای پیشرفته‌تر از زمان خط داستانی بازی است اما متاسفانه به اینکه این تکنولوژی در این زمان چگونه وجود دارد، پرداخته نشده.

گیم پلی بازی Evil West

گیم پلی بازی Evil West

گیم پلی بازی Evil West، روان و منطقی است. هوش مصنوعی بازی قدرتمند و دشمنان کاملا هوشیار هستند و در مجموع باگ خاصی را نمی‌توان در سراسر بازی مشاهده کرد و می‌توان گفت که Evil West از نظر فنی به خوبی بهینه‌سازی شده است. بازی دارای فریم ریت قابل قبولی است و لگ خاصی مشاهده نمی‌شود که البته برای تجربه حداکثر پتانسیل گیم باید از سیستم مناسبی بهره ببرید. همانطور که اشاره شد، داستان بازی داستانی خطی و ساده است و از همین رو نمی‌توان پیچیدگی خاصی درمراحل یا عناصر پیدا کرد و با معمای خاصی رو به رو نیستید؛ همچنین خبری هم از مکان‌های مخفی و راز و رمزهای پنهان بازی وجود ندارد.

سیستم مبارزاتی بازی هم سیستمی مناسب است و رویکردی منطقی دارد. بازی تلاش می‌کند تا یک سیستم مبارزاتی واقع‌گرایانه را به نمایش بگذارد اما برای جنگیدن با دشمنان ماورایی، نیاز به چیز بیشتری دارد.

 

استفاده از گان‌ها خیلی راحت نیست و نیاز به دقت دارد اما نکته مثبت در رابطه با گان‌ها این است که مهمات بازی نامحدود هستند.

 

برخی از اسلحه‌ها فرایند ریلود طولانی‌ای دارند و باید در هنگام مبارزات سخت به این موضوع توجه داشته باشید. به صورت کلی، در همه جای بازی سعی شده ذهن شما را تنها به سمت مبارزات برده و هیچ نگرانی دیگری برایتان ایجاد نشود و به همین دلیل است که می‌گویم بازی از نظر اکشن و مبارزه در سطح مناسبی قرار دارد.

اما در بین این مزایای سیستم مبارزاتی و گیم پلی، ایراداتی هم پیدا می‌شود. اول از همه اینکه بازی دارای تنوع دشمنان کمی است و در طول بازی ممکن است این دشمنان برای شما تکراری شوند. بجز هیولاهایی که تقریبا باس‌های بازی را تشکیل می‌دهند، مابقی عناصر خون آشام‌های کوچک و بزرگ در کنار راه‌زنان هستندکه تنوع پاینی حتی از نظر ظاهری دارند. همچنین بازی در برخی از مبارزات واقعا به پلیر ستم می‌کند! به صورتی‌که تعداد زیادی از دشمنان که پشت سر هم حمله می‌کنند مقابل شما قرار می‌گیرند و شما هم باید مدت زمان نسبتا طولانی‌ای را هر بار صرف ریلود اسلحه‌ها کنید؛ گفته می‌شود که این کار برای نفس‌گیر‌تر شدن مبارزات است اما بیشتر باعث شده مبارزات نامنصفانه باشند و این ماجرا زمانی بدتر می‌شود که در جایی کوچک گیر می‌افتید که فضایی برای جا خالی دادن وجود ندارد! به شخصه این موضوع را در گیم پلی نمی‌پسندم.

گرافیک بازی Evil West

گرافیک بازی Evil West

به صورت کلی می‌توان گفت گرافیک بازی برای یک عنوان AA قابل قبول است. گرافیک بازی در طراحی چهره‌ها و جزئیات به خوبی عمل کرده اما نمی‌توان گفت کاملا با یک فرم واقع‌گرایانه مانند رد دد ردمپشن مواجه هستیم. همچنین ظاهر و فرم خون آشام‌ها و موجودات بازی به شکل مناسبی طراحی شده است. اما از جزئیات که بگذریم، فضا‌ی کلی بازی نیز به شکلی تقریبا واقع‌گرایانه طراحی شده است و بازی تمام تلاش خود را می‌کند تا یک حس و حال خطرناک بودن غرب وحشی را به پلیر القا کند. البته لازم به ذکر است که در رنگ و نور پردازی بازی قدری اغراق شده و قدری بیش از اندازه از رنگ‌های گرم استفاده شده است. شاید دلیل این موضوع این است که در این جهان تنها با غرب وحشی رو به رو نیستیم و پای موجودات ماورایی هم در میان است.

در بین تمام عناصر بازی که تا به اینجا قابل قبول بودند، شاید تنها عنصر عالی موسیقی بازی است! این موسیقی آنقدر شما را در حال و هوای وسترن غرق می‌کند که خطر را در اطراف خود به وضوح حس می‌کنید و دقیقا مانند یک گاوچران دوران وسترن باید همواره آماده دست به اسلحه شدن باشید. حال که صحبت از موسیقی شد، باید تقدیری هم از صدا گذاری خوب بازی کنیم.

 

صداپیشگان بازی Evil west به درستی انتخاب شده‌اند و بیشترین تطابق را با نقش خود دارند.

 

سلاح‌های بازی Evil West

سلاح‌های بازی Evil West

کم لطفی است اگر در مورد یک بازی به سبک وسترن مانند بازی Evil West صحبت کنیم و نامی از اسلحه‌ها نبریم. عنصر اصلی مبارزات این بازی سلاح‌ها هستند که پیشتر در مورد یکی از این اسلحه‌ها یعنی دستکش آهنی الکتریکی صحبت شد. بجز این دستکش که از تکنولوژی‌ای جدیدتر بهره می‌برد، مابقی موارد همگی بر اساس شرایط زمانی خود دوران وسترن طراحی شده و نباید انتظار اسلحه‌های اتومات مدرن را داشته باشید. دو دسته کلی سلاح‌های این بازی هفت تیر و Rifle است. هفت تیر بازی به واسطه عدم امکان نشانه‌گیری معمولا در فواصل نزدیک استفاده می‌شود اما Rifle اینگونه نیست و به همین واسطه از این سلاح در درگیری‌هایی با فاصله زیاد استفاده می‌شود.

 

درخت مهارت در بازی

یکی از ویژگی‌های مثبت بازی Evil West وجود درخت مهارت است و همین موضوع باعث می‌شود تا با ایجاد تنوع در سبک مبارزه حداقل برای شما، قدری از یکنواختی مبارزات فرار کنید. دو درخت مهارت در این بازی وجود دارد که یکی با واحد رایج پول بازی یعنی Bucks قابل آزاد‌سازی بوده و دیگری با لول آپ شدن خود شخصیت بازی. یکی از این درخت‌های مهارت برای اسلحه‌ها و تجهیزات در نظر گرفته شده است اما درخت دیگر برای کسب مهارت‌ها و تکنیک‌های جدید در مبارزات و استفاده از اسلحه‌ها. برخلاف برخی بازی‌ها، آزاد کردن قابلیت‌های موجود در درخت مهارت این بازی تغییرات واضح و مشخصی در گیم پلی ایجاد می‌کند و این موضوع را می‌توان به عنوان یک ویژگی مثبت در نظر گرفت.

سیستم مورد نیاز نصب بازی Evil West

بازی Evil West، به خوبی قابلیت اجرا شدن بر روی یک سیستم میان‌رده گیمینگ را دارد. سیستم مورد نیاز و پیشنهادی برای این بازی به شرح زیر هستند:

 

حداقل سیستم مورد نیاز:

 • OS: Windows 10 (64 bits)
 • Processor: Intel Core i5-2500K (3.3 GHz) / AMD FX-6300 X6 (3.5 GHz)
 • Memory: 8 GB RAM
 • Graphics: 4 GB VRAM، GeForce GTX 750 Ti / Radeon RX 460
 • Storage: 40 GB available space
 • Additional Notes: 30 FPS، 1920×1080 in medium

 

سیستم پیشنهادی:

 

 • OS: Windows 10 (64 bits) | Windows 11 (64 bits)
 • Processor: Intel Core i5-10505 (3.2 GHz) / AMD Ryzen 5 1600 (3.2 GHz)
 • Memory: 16 GB RAM
 • Graphics: GeForce GTX 1060 / Radeon RX 590
 • Storage: 40 GB available space
 • Additional Notes: 60 FPS، 1920×1080 in epic

 

کلام آخر

بازی Evil West می‌تواند به عنوان یک بازی نیمه فانتزی و نیمه واقع‌گرایانه در سبک اکشن و با طعم شیرین دنیای وسترن و غرب وحشی، تجربه‌ای جالب از بازی‌های ویدیویی باشد؛ بنابراین اگر طرفدار چنین سبک‌هایی هستید، هرچه سریع‌تر بازی را نصب کرده و دنیا را از دست خون آشام‌های وحشی و ترسناک نجات دهید. اگر طرفدار این سبک از بازی هستید حتما تجربه و نظرتان را در قسمت نظرات emojo با ما در میان بگذارید.

75%
Good

آیا بازی Evil West ارزش تجربه کردن دارد؟

استودیو Flying Wild Hog با درک پتانسیل بالای دنیای وسترن و دنیای ماورالطبیعه و خون آشام‌ها، برای ساخت بازی‌ای درخور و شایسته با ترکیب هر دوی این عناصر تلاش کرد که نتیجه آن بازی Evil West بود. این بازی در سراسر خود حس هیجان و نا امنی دنیای غرب را در کنار ترس از موجودات وحشی و ماورایی به شما تزریق می‌کند و با خلق صحنه‌های اکشن و مبارزاتی سخت و نفس‌گیر، قطعا شما را به وجد می‌آورد.

 • امتیاز بازی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.