AD

متاورس چیست، هدفش چیست و چه کاربردی دارد

2 352

دستگاه‌هایی همچون موبایل و کامپیوتر، به خوبی توانسته‌اند دنیای مجازی را وارد زندگی ما کنند؛ اما متاورس دنیای مجازی را به زندگی ما نمی‌آورد، بلکه مارا وارد دنیای مجازی می‌کند! متاورس آینده تمام فعالیت‌های مجازی انسان به شمار می‌رود و از تجارت و کسب و کار گرفته تا بازی و سرگرمی ما را شامل خواهد شد.

متاورس بسیار جوان است و راه زیادی را برای تکامل در پیش دارد؛ اما حتی با وجود این ناقص بودن هم جذابیت‌های زیادی را برای افراد ایجاد می‌کند.
به همین واسطه، در ادامه این نوشته از نام برند قصد داریم به صورت کامل به بررسی اینکه متاورس چیست، هدفش چیست و چه کاربردی دارد بپردازیم تا انتها با ما همراه باشید.
متاورس چیست؟

به احتمال زیاد همه شما جلوه‌هایی از متاورس را در قالب ویدیو‌های موجود در اینترنت دیده باشید و شاید برخی از شما هم آن را تجربه کرده باشید. اما معمولا تصور افراد از متاورس قدری نادرست و تار است.

متاورس تنها محدود به بازی‌های بسیار ساده امروزی نمی‌شود و در واقع می‌توان آن را خانه دوم انسان‌ها در آینده‌ای نه‌چندان دور در نظر گرفت. در این جهان می‌توان فعالیت‌های تحقیقاتی انجام داد، فرایند‌های علمی و مهندسی را شبیه‌سازی کرد، سرگرم شد و هر کار دیگری را بدون محدودیت‌های فیزیکی انجام داد.در ادامه درباره ی کاربردها و اهداف متاورس بیشتر صحبت خواهیم کرد.

در تعریف علمی متاورس عبارت است از یک شبکه از اطلاعات کامپیوتری تعامل‌پذیر که می‌توان به صورت مجازی در آن فعالیت داشت. این جهان قرار است فضایی سه بعدی پایدار را تشکیل دهد.

اما در پاسخی عامیانه به این سوال که متاورس چیست، می‌توان گفت متاورس یک نسخه دیگر از جهان حقیقی است که می‌توانیم در آن به تمام آرزوی‌های غیر قابل دسترسی در دنیای واقعی برسیم! امروزه متاورس از طریق هدست‌های واقعیت مجازی، موبایل‌ها و کامپیوتر‌ها در دسترس هستند اما پیش‌بینی می‌شود که در آینده با پیشرفت تجهیزات متاورس، شمایل این جهان به شکلی بسیار واقعی‌تر و قابل لمس‌تر باشد.

متاورس چیست، هدفش چیست و چه کاربردی دارد؟

متاورس چه اهدافی دارد؟

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که اهداف و برنامه‌های آینده متاورس چیست؟ متاورس می‌تواند سه تکنولوژی مهم آینده یعنی واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و بلاکچین را با هم ترکیب کند و از این رو می‌توان آن را یک تکنولوژی همه‌جانبه در نظر گرفت که هر قابلیتی را دارد. دقیقا هدف متاورس نیز همین است؛ این تکنولوژی قصد دارد آینده انسان‌ها را به صورت کامل تصاحب کرده و تمامی نیازها را برطرف کند.

متاورس در تلاش است تا یک جهان، پر از پتانسیل‌های مختلف را خلق کند تا انسان‌ها بتوانند برخی از فعالیت‌های خود را به این جهان منتقل کنند. جالب است بدانید متاورس می‌تواند برای زمین بسیار مفید باشد! بسیاری از فعالیت‌های بشر که آلودگی‌های مختلف ایجاد می‌کنند را می‌تواند به سادگی به این جهان منتقل کرد.

کاربردهای متاورس

پیشتر به صورت کلی بررسی کردیم که کاربردهای متاورس چیست! اما باید بدانید که موارد گفته شده بخش بسیار کوچکی از کاربردهای این دنیای شگفت انگیز هستند! دنیای متاورس دنیایی بدون محدودیت است که گمان می‌رود هر چیزی در آن امکان‌پذیر باشد. کاربردهای متاورس که در ادامه بررسی می‌شوند، کاربردهای حال حاضر و آینده این سیستم هستند که شاید هم اکنون وجود نداشته باشند.

سرگرمی

اگر از فعالان حوزه متاورس بپرسید که بزرگ‌ترین کاربرد متاورس چیست، به احتمال زیاد بازی و سرگرمی را مطرح می‌کنند. امروزه بازی‌های زیادی وجود دارند که تحت این سیستم، از طریق موبایل یا کامپیوتر اجرا می‌شوند و بسیار پر طرفدار هستند.

بیشتر بخوانید:بازی های متاورس برای موبایل و کامپیوتر 

سفر و کسب تجربه‌های جدید

گرچه که هیچ چیز نمی‌تواند جای سفر کردن در جهان واقعی را بگیرد، اما سفرهای علمی تخیلی به عمق کهکشان‌ها، سفر در زمان و زندگی در قرون وسطی یا در مصر و ایران باستان، سفر به تمدن‌های بیگانه و برخی دیگر از این حالات فانتزی می‌تواند بسیار جذاب باشد. این موضوع آنقدر قابل توجه است که گمان می‌رود در آینده حتی شرکت‌های مسافربری در متاورس حضور داشته باشند.

متاورس چیست، هدفش چیست و چه کاربردی دارد؟

آموزش

نیازی به توضیح نیست که کاربردهای آموزشی متاورس چیست! با متاورس می‌توانید در کلاس درس هر فردی، از هر کجای سیاره زمین حضور سه بعدی داشته باشید.

تفریح

یکی از بزرگ‌ترین رویداد‌های تفریحی سرگرمی متاورس که بدون شک در تاریخ این سیستم ثبت خواهد شد، کنسرت بزرگ فورتنایت در متاورس بود که هزاران نفر را از سرتاسر دنیا جمع کرد! در جهان متاورس می‌توان به کنسرت خوانندگان مشهور رفت، اسکی بازی کرد، رانندگی‌های دیوانه‌وار داشت و هر سرگرمی‌ای که مورد علاقه باشد را تجربه کرد.

متاورس چیست، هدفش چیست و چه کاربردی دارد؟

کار در متاورس

امروزه با گسترش اینترنت شاهد آن هستیم که بسیاری از مشاغل به صورت آنلاین و از راه دور هستند! حال به نظر شما مشابه این شرایط در متاورس چیست؟ تصور کنید محیط‌های کار مجازی و افرادی که می‌توان از سراسر دنیا در آنها مشغول به کار شد و جالب‌تر اینکه با همکاران تعامل داشت!

درمان ترس و فوبیا در متاورس

روانشناسان معتقدن که جهان متاورس می‌تواند جایگاهی برای رهایی ترس‌های بی‌معنی باشد! ترس از ارتفاع، ترس از حیوانات یا حشرات، ترس از دلقک‌ها یا حتی ترس از موجودات غیر واقعی مانند خون آشام و …. همگی یک راه حل اساسی دارند؛ آن هم اینکه با این ترس‌ها مواجه شویم و جهان غیر واقعی متاورس بهترین کمک به ما برای این شرایط است.

تحقیقات علمی

در زمانی که این جهان آنقدر به تکامل برسد که بتوانیم در آن یک شبیه‌سازی کامل از دنیای واقعی را ایجاد کنیم، می‌توان بسیاری از آزمایشات و فعالیت‌های علمی را از طریق آن انجام داد. به عنوان مثال اگر قصد داریم دارویی جدید بسازیم، دیگر نیازی به تست دارو بر روی نمونه‌های واقعی نیست و می‌توان این کار را با خطر بسیار کمتر در دنیای شبیه‌سازی شده خودمان انجام دهیم.

مصارف پزشکی

این موضوع بسیار رایج است که پزشکان عمل جراحی یا داروهایی را برای بیماران اعمال می‌کنند در صورتی‌که از نتیجه آن اطمینان کامل ندارند. خب در جهان متاورس می‌توان با شبیه‌سازی دقیق یکبار شرایط را شبیه‌سازی کرد و سپس در دنیای واقعی آن را انجام داد. همچنین پزشکان تازه‌کار می‌توانند در حین جراحی، از تجربه پزشکان با تجربه که از فاصله دور با آنها در اتاق جراحی حضور دارند بهره‌مند شوند.

تجارت و بیزنس

به نظر شما اولین کاربرد متاورس چیست؟ شاید برایتان عجیب باشد اما اولین کاربرد متاورس که هم اکنون نیز در دسترس است، بیزینس به شمار می‌رود. بیزینس‌های جالب و بعضا عجیبی در جهان متاورس وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به خرید و فروش زمین در متاورس اشاره کرد. این موضوع پتانسیل بسیار بالا‌تری دارد و طبق پیش‌بینی متخصصان، بازار متاورس تبدیل به بازاری چند تریلیون دلاری خواهد شد.

متاورس صنعت فیلم و سریال را متحول می‌کند

آینده صنعت فیلم و سریال را می‌توان با متاورس متحول کرد! فیلم‌هایی را فرض کنید که می‌توان در آنها حضور داشت یا اصلا بخشی از فیلم بود! نتیجه ی آن فیلم‌ها می‌تواند وابسته به رفتار کاربر در متاورس باشد! دیگر نیازی به گریم کردن و فضاسازی‌های سخت سه بعدی نیست و بازیگران می‌توانند از داخل وان حمام خانه‌شان هم فیلم‌های میلیون دلاری را بازی کنند.

کاربردهای جزئی متاورس چیست؟

تا به اینجا تمام کاربردهای شاخص متاورس که در آینده‌ای نه چندان دور وارد این جهان مجازی می‌شوند یا هم اکنون وجود دارند را بررسی کردیم؛ اما برخی کاربردهای جزئی‌تر نیز برای این سیستم وجود دارند که به شرح زیر هستند:
فروش محصولات مجازی
تعامل با دوستان و دوست‌یابی
برگزاری جلسات کاری، خانوادگی و …
برگزاری محافل مختلف مانند دادگاه‌ها و …

جمع بندی

جهان متاورس، جهانی مجازی و پر رمز و راز است که بدون شک همه شما درباره ی آن چیز‌هایی شنیده یا دیده‌اید. متاورس پتانسیل بسیار بالایی برای پیشرفت دارد و به گفته متخصصین، تبدیل به بخش بزرگی از اقتصاد جهانی خواهد شد! اگر در جهان واقعی نیاز به میلیون‌ها دلار برای ساخت شبیه‌ساز پرواز برای آموزش به خلبان‌ها باشد، می‌توانید به رایگان آن را در متاورس در اختیار داشته باشید.

اگر قرار است جان چند موجود بی‌گناه برای ساخت یک واکسن یا دارو گرفته شود، می‌توانید این کار را در متاورس بر روی نسخه‌های شبیه‌سازی شده انجام دهید! به عبارت دیگر، هیچ محدودیتی در متاورس وجود نخواهد داشت.

کاربردها و اهداف متاورس بسیار گسترده هستند و هر روز نیز بیشتر می‌شوند و ما در این نوشته کوشیدیم تا تنها برجسته‌ترین نکات درباره این جهان فوق العاده را بررسی کنیم! در صورتی‌که اطلاعات یا تجربیات بیشتری درباره ی متاورس دارید، حتما در قسمت کامنت‌ها با ما و سایر مخاطبین در میان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظرات
  1. mahyar می گوید

    جالب بود ممنون

    1. ادمین سایت می گوید

      سلام دوست گرامی ممنون از نظر شما.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.