AD

بررسی بازی X-Plane 12؛ تجربه پرواز به معنای واقعی!

10 888

بازی‌های شبیه‌سازی از جمله گیم‌های پر طرف‌دار دنیا هستند. بازی X-Plane 12 یک گیم شبیه‌ساز پرواز است. این بازی دارای هواپیماهای مختلفی می‌باشد که می‌توانید بدون هیچ مشکلی با تمام آن‌ها پرواز کنید. واقعاً پرواز یکی از لذت‌های بزرگ دنیا است که می‌توانید با این گیم مهیج آن را تجربه نمایید. البته نباید انتظار خیلی زیادی از این بازی داشته باشید. اما این گیم آن‌قدر امکانات جالبی دارد که می‌تواند شما را راضی نگه دارد. این گیم مخصوص عاشقان پرواز است. حال فرق نمی‌کند که شما یک خلبان هستید یا اینکه اصلاً تابه‌حال یک هواپیما را از نزدیک ندیده‌اید. لازم به ذکر است که فعلاً نسخه بتای این بازی منتشر شده است و باید منتظر نسخه نهایی باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر درباره بازی X-Plane 12 صحبت کنیم.

 

داستان بازی X-Plane 12

داستان بازی X-Plane 12

بهتر است از یک بازی شبیه‌ساز انتظار روایت داستانی نداشته باشید! در واقع گیم‌های شبیه‌ساز اینجا هستند تا به شما کمک کنند کارهای مختلف را به‌راحتی تجربه نمایید. این بازی خط داستانی ندارد و از همان ابتدا شما آزاد هستید هر کاری بکنید. یک آزادی عمل کامل در کنار تنوع زیاد هواپیماهای بازی می‌تواند بسیار جذاب باشد.

شما می‌توانید انواع مختلف هواپیماها را انتخاب کنید و با آن‌ها پرواز کنید. شاید سازنده می‌توانست یک خط داستانی نیز برای بازی در نظر بگیرد. برای مثال ماجرای زندگی یک خلبان که تلاش می‌کند هر روز بهتر شود و پروازهای بیشتری را انجام دهد. اما هیچ خبری نیست.

این گیم ساخته کمپانی Laminar Research است. این گیم در 16 سپتامبر سال 2022 به بازار عرضه شد. البته هنوز اطلاعات دقیقی از زمان عرضه نسخه اصلی آن در دسترس نیست. ولی انتظار می‌رود پس از پیداشدن باگ‌های بازی طی چند ماه آینده نسخه اصلی منتشر شود.

این بازی کامل نیست و ایرادات مختلفی دارد. برای مثال فعلاً در این گیم امکان برخورد با درخت‌ها وجود ندارد. اگر به آن‌ها نزدیک شوید به‌راحتی از وسطشان رد خواهد شد. اکثرا مردم دوست دارند بازی‌های شبیه‌سازی به واقعیت نزدیک‌تر باشد به همین دلیل این یک نمره منفی برای این گیم محسوب می‌شود.

البته که پایه و اساس این بازی کاملاً مشخص است. قرار نیست که پس از انتشار نسخه نهایی همه چیز تغییر کند و این فقط باگ‌ها هستند که رفع می‌شوند. اگر نسخه بتا بدون درنظرگرفتن باگ‌ها برای شما جذاب نیست پس نسخه نهایی نیز برای شما رضایت‌بخش نخواهد بود.

این دوازدهمین سری بازی X-Plane محسوب می‌شود. آن‌هایی که با کمپانی Leminar Research آشنا هستند بهتر این کمپانی را می‌شناسند. در واقع کپی و الگوبرداری در پروژه‌های این کمپانی وجود ندارد. همیشه دوست دارند که یک گیم نو و جدید تولید کنند و پلیرهای زیادی جذب نمایند.

 

گرافیک بازی X-Plane 12

گرافیک بازی X-Plane 12

خیلی از افراد معتقد هستند که این گیم فقط یک آپدیت برای نسخه قبلی محسوب می‌شود. در واقع این نظریه درست است. نسخه دوازدهم این گیم کاملاً بر پایه نسخه قبلی ساخته شده است و فقط به جزئیات پرداخته شده است. اما این تغییرات آن‌قدر خوب و جذاب هستند که می‌توان آن را یک نسخه جداگانه خطاب کرد.

اولین تغییری که در گرافیک بازی اعمال شده است سیستم آب‌وهوایی است. در نسخه قبلی به‌یک‌باره باران می‌بارید یا به‌یک‌باره باران قطع می‌شد. در این نسخه هیچ خبری از این مشکل نیست و بازی به‌خوبی بهینه شده است.  در واقع این گیم به سیستم آب‌وهوای واقعی زمین متصل است.

روند تغییر آب‌وهوایی کندتر از قبل شده است. همین موضوع باعث شده تا بازی به واقعیت نزدیک‌تر باشد. به‌هرحال آب‌وهوا در خلبانی بسیار مهم است و باید به آن دقت شود. حتی آب‌وهوا بر باند فرود نیز تأثیر خواهد گذاشت. برای مثال در هواهای سرد که آب یخ می‌زند ممکن است فرودآوردن هواپیما سخت‌تر باشد.

خیلی از طرف‌داران بازی‌های خلبانی مدت‌ها منتظر بودند که تغییرات فصلی روی بازی‌های شبیه‌ساز اعمال شود. حال بازی X-Plane 12 از تغییرات فصلی پشتیبانی می‌کند. با این اساس حال مهم است که شما در چه فصلی از سال در حال تجربه‌کردن این گیم هستید.

با این تغییر پیش‌بینی تغییرات آب‌وهوایی نیز آسان‌تر خواهد بود. برای مثال اگر در پاییز با ارتفاع کم پرواز کنید می‌توانید شاهد زردشدن برگ و ریزش آن باشید. این‌گونه تجربه پرواز برای شما لذت‌بخش‌تر خواهد بود و می‌توانید از زیبایی محیط اطراف نهایت لذت را ببرید.

آب سه‌بعدی نیز از دیگر تغییرات بازی است که به شما کمک خواهد کرد. حال امواج دریا سه‌بعدی خواهند بود و به دنیای واقعی نزدیک‌تر خواهند بود. این تغییر زمانی به چشم شما می‌آید که بخواهید با یک هواپیما یا هلیکوپتر روی دریا فرود بیایید. با امواج سه‌بعدی این کار کمی سخت‌تر خواهد بود.

 

قاتل کارت گرافیک‌ها اصلاح شد

یکی از قسمت‌هایی که به نمایش در آوردن آن به کارت گرافیک‌ها فشار می‌آورد ابرهای بازی بودند. در نسخه پیشین بازی ابرها به‌خوبی بهینه‌سازی نشده بودند. این امر موجب شده بود تا به‌تصویرکشیدن این ابرها بهترین کارت گرافیک‌های بازار را نیز به چالش بکشد.

حال سیستم ابرهای بازی بهبودیافته و بهتر از قبل شده است. حال به‌تصویرکشیدن ابرها برای کارت‌های گرافیک راحت‌تر خواهد بود. علاوه‌برآن سازنده روی ظاهر آن نیز کارکرده است. حال ابرهای آسمان بازی X-Plane 12 بسیار شبیه به ابرهای طبیعی دنیای واقعی ما هستند.

 

موسیقی بازی

موسیقی‌های بازی خوب و قابل‌قبول هستند. البته در هنگام پرواز و زمانی که در باند فرودگاه هستید خبری از موسیقی نیستند. به نظر من که این تصمیم بسیار درست و قابل‌قبول است. واقعاً چرا باید در هنگام پرواز برای پلیر موسیقی پخش شود و تمرکز پلیر را پایین بیاورد؟

این گیم نسبت به نسخه پیشین جلوه‌های صوتی بهتر و بیشتری دارد. در واقع یکی از فرق‌های اساسی این دو نسخه در همین است. استفاده از جلوه‌های صوتی باکیفیت‌تر و بیشتر موجب شده است تا شما بهتر با فضای اطراف خود ارتباط برقرار کنید. تقریباً می‌توانید خود را در کابین خلبان احساس کنید.

اولین جلوه‌های صوتی در هنگام پرواز جلوه خواهند کرد. تقریباً هر صدایی که در یک روز عادی فرودگاه شنیده می‌شود در این بازی نیز هست. از صدای حرکت اتومبیل‌ها گرفته تا صدای هواپیماهای دیگری که هم‌زمان با شما قصد پرواز به‌سوی آسمان زیبا را دارند.

البته کار جلوه‌های صوتی بازی پس از پرواز به پایان نمی‌رسد. هنگامی که در آسمان هستید و پرواز می‌کنید می‌توانید صدای آواز پرندگانی که در کنار شما پرواز می‌کنند را بشنوید. این صداها بسیار آرامش‌بخش هستند. البته بهتر است مواظب باشید پشت هواپیما به خواب نروید و جان مسافران را به خطر نیندازید.

 

گیم پلی بازی X-Plane 12

گیم پلی بازی X-Plane 12

در واقع هیچ چیزی جز پرواز در این گیم وجود ندارد. هر هواپیمایی که می‌خواهید را بردارید و یک پرواز ایمن و عالی را تجربه نمایید. البته دستتان خیلی هم باز نیست. این گیم از تمام هواپیماهای موجود در دنیا پشتیبانی نمی‌کند و انتخاب‌های شما برای پرواز کمی محدود خواهد بود.

تقریباً هر دسترسی که یک خلبان واقعی دارد شما نیز در این بازی دارید. می‌توانید دکمه‌های مختلف هواپیما را فشار دهید و آن را به پرواز در بیاورید. البته برخی از این دکمه‌ها حیاتی هستند و درصورتی‌که بلد نباشید فشردن دکمه‌های اشتباه می‌تواند منجر به سقوط شما شود.

اگر می‌خواهید که ماجرا خیلی واقعی‌تر به نظر برسد سازنده دست شما را باز گذاشته است. برای مثال شما می‌توانید میکروفون هواپیما را برداشته و با استفاده از آن به‌عنوان کاپیتان هواپیما با مسافران خود صحبت نمایید. این‌گونه پرواز به واقعیت نزدیک‌تر خواهد شد.

به لطف حالت آب و امواج سه‌بعدی می‌توانید هواپیما را روی آب فرود آورید. البته در اینجا منظور من هواپیماهایی است که واقعاً می‌توانند روی آب فرود بیایند. یک فرود عالی و کم‌نقص که شما را شگفت‌زده خواهد کرد. البته به نظر من تجربه این گیم با VR جذاب‌تر خواهد بود.

 

هواپیماهای جدید اضافه شده در بازی X-Plane 12

هواپیماهای موجود در بازی X-Plane 12

تمامی هواپیماهایی که در نسخه 11 وجود داشت و آن‌ها را تجربه کردید در این نسخه نیز وجود دارد. البته سازنده چندین هواپیما مسافربری، ملخی و هلیکوپتر را به بازی اضافه کرده است تا لیست هواپیماهای بازی بیشتر شود. در ادامه به موارد جدید و تازه اضافه شده اشاره خواهیم کرد.

 • Airbus A330
 • Cessna Citation X
 • Lancair Evolution
 • Cirrus SR22
 • Piper PA-18 Super Cub
 • Van’s RV-10
 • F-14 Tomcat
 • Robinson R22 این هلیکوپتر زیبا می‌تواند روی دریا نیز فرود بیایید و قابلیت فرود دوکاره دارد

 

سیستم موردنیاز برای نصب بازی X-Plane 12

حداقل سیستم پیشنهادی برای نصب بازی

نوع سیستم: 64 بیت

ویندوز: ویندوز 10 و ویندوز 11

CPU: Intel Core i3, i5, i7, or i9 CPU with 4 or more cores, or AMD Ryzen 3, 5, 7 or 9.

رم: 8 گیگابایت

کارت گرافیک: A Vulkan 1.3-capable video card from NVIDIA or AMD with at least 2 GB VRAM

DirectX: نسخه 12

حداقل فضای موردنیاز برای نصب بازی: 23 گیگابایت

 

سیستم پیشنهادی سازنده بازی

نوع سیستم: 64 بیت

ویندوز: ویندوز 10 و ویندوز 11

CPU: Intel Core i5 8600k or Ryzen 5 3500 or better

رم: 16 گیگابایت

کارت گرافیک: A DirectX 12-capable video card from NVIDIA or AMD with at least 4 GB VRAM

DirectX: نسخه 12

حداقل فضای موردنیاز برای نصب: 23 گیگابایت

لازم به ذکر است که این بازی از VR نیز پشتیبانی می‌کند.

 

جمع‌بندی

در نهایت با بازی X-Plane 12 آشنا شدیم. یک گیم شبیه‌ساز پرواز که می‌تواند به شما برای تجربه خلبانی کمک کند. اگر شما از جمله کسانی هستید که نسخه 11 بازی را تجربه کردید این نسخه به شما پیشنهاد می‌شود. در واقع این  گیم نسخه پیشرفته‌تر نسخه 11 بازی است که می‌توانید آن را تجربه کنید. اگر شما تابه‌حال موفق به بازی‌کردن این گیم شده‌اید از تجربیات خود برای ما بگویید تا از آن استفاده کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 نظرات
 1. بهرامی می گوید

  سلام وقت بخیر از طریق Airports میتونم تنظیماتشو درست کنم ؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر بله

 2. محمدی می گوید

  سلام خسته نباشید اپ خود بازی افلاین ولی کیفیتش انگار خوب نیست کاری میشه کرد ؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام خیر اپ خود برنامه کمی کیفیتش پایین

 3. جوادی می گوید

  سلام وقت بخیر نیاز به قند شکن داره ؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام وقت بخیر بهتره که VPN روشن باشه

 4. شرابی می گوید

  سلام پلاگین هارو خود بازی داره ؟

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام در یک سری از سایت ها قرار داره که میتونید رایگان دانلود کنید

 5. محمد می گوید

  سلام وقت شما بخیر با رم ۴ گیگ ممکنه بازی بیاره ؟(رو پایین ترین کیفیت )

  1. ادمین سایت می گوید

   سلام دوست گرامی رامتون باید بالاتر از 8گیگ باشه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.