AD

کاهش تولید GPU دسکتاپ توسط انویدیا

0 147

طبق گزارش‌ها، انویدیا بخشی از تولید پردازنده‌های گرافیکی مورد استفاده در دسکتاپ را به بازار نوت‌بوک‌ها در چین اختصاص می‌دهد. این بر اساس یک گزارش جدید است که ادعا می‌کند تولید کنندگان لپ تاپ‌های بازی تقاضاهای خود را برای تراشه‌های گرافیکی موبایل تیم سبز (green team) افزایش داده‌اند.

بازار دسکتاپ DIY برای کارت‌های گرافیک ظاهراً در وضعیت نسبتاً قوی قرار دارد و بنابراین گزارش نشان می‌دهد که انویدیا ظرفیت تولید را افزایش نمی‌دهد و به‌جای تولید دسک‌تاپ، به سادگی پردازنده‌های گرافیکی Ada Lovelace خود را به سمت سازندگان نوت‌بوک سوق می‌دهد.

انتظار می‌رود که این خبر در مورد سطح گرافیکی RTX 4060 و RTX 4070 باشد، اگرچه با توجه به ترجمه ماشینی مشخص نیست که آیا این به طور خاص به دسکتاپ اشاره دارد یا به موبایل؛ زیرا آنها از GPU‌های مختلف استفاده می‌کنند.

به هر حال، همچنان به این معنی است که افت متناظری در عرضه GPUهای دسکتاپ مربوطه وجود خواهد داشت. نگرانی این است که عرضه کارت‌های گرافیکی دسکتاپ محدود می‌شود و در نهایت در شرایطی قرار می‌گیریم که GPU‌های سری GeForce در اواخر سال در خرده‌فروشی کمیاب می‌شوند.

یک نظریه بدبینانه می‌گوید که این می‌تواند یک حرکت احتمالی انویدیا برای حفظ قیمت‌های بالای طیف فعلی کارت‌های گرافیک باشد. اتفاق نظر کلی در مورد سری RTX 40 این است که آنها کارت‌های خوبی هستند و قیمت آنها بسیار بالاتر از احتمالات است. و با عرضه فراوان این کارت‌ها و تقاضای محدود به دلیل افزایش قیمت نسبی نسبت به نسل قبلی، برخی از خرده فروشان، استراتژی‌هایی را روی کارت‌های منتخب به منظور افزایش فروش انجام می‌دهند

با این حال، اگر عرضه محدود باشد و گزینه‌های کمتری برای خرید وجود داشته باشد، برای سازندگان GPU و خود Nvidia راحت‌تر است که این قیمت‌های بالا را حفظ کنند.

پس از عرضه RTX 4070 گزارش‌هایی مبنی بر کاهش تولید کارت به دلیل فروش ضعیف‌تر از حد انتظار منتشر شد، اما اگر انویدیا واقعاً تولید خود را کاهش داده است، تأثیر مهمی بر تعداد کارت‌های فروش رفته نداشته است.

با این حال، نباید نگران این موضوع باشیم که ما در آستانه یک کمبود پردازنده گرافیکی دیگر هستیم. اگر انویدیا واقعاً جریان پردازنده‌های گرافیکی را از دسکتاپ به نوت‌بوک تغییر می‌دهد، احتمالاً این یک تغییر ساختار طبیعی بر اساس موجودی و تقاضای بازار است؛  و این احتمالاً یک چیز جهانی نیست. این گزارش صرفاً در مورد بازار چین صحبت می‌کند و ممکن است هیچ تغییری در عرضه در سطح جهانی وجود نداشته باشد.

اطلاعاتی در دسترس نیست که آیا ممکن است در ماه‌های آینده کمی اصلاح قیمت داشته باشیم. AMD قرار است کارت‌های گرافیک اصلی جدید خود را (احتمالاً در ماه سپتامبر پس از اعلام در اواخر آگوست) عرضه کند و باید انتظار داشت که در درجه اول از نظر قیمت رقابت کند. همانطور که AMD تصمیم گرفت RTX 4060  را با عرضه نسخه RX 7600 خود کاهش دهد، به نظر می‌رسد که سعی کند همین کار را در مورد RTX 4070 با RX 7800 GPU  آینده خود انجام دهد.

با توجه به قیمت 599 دلاری  RTX 4070، شایعات حاکی از آن است که RX 7800 حداکثر حدود 549 دلار به فروش می‌رسد و به طور بالقوه می‌تواند در برخی معیارهای بازی از RTX 4070 بهتر باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.