AD

بررسی بازی NBA 2K23؛ رویای طرفداران بسکتبال

0 526

در بین بازی‌های کامپیوتری، شبیه‌ساز‌های ورزشی از جایگاه خاصی برخوردار هستند. پس از شبیه‌ساز بازی فوتبال، به جرات می‌توان سری NBA که شبیه‌ساز بازی بسکتبال است را محبوب‌ترین شبیه‌سازی ورزشی در بین بازی‌های کامپیوتری در نظر گرفت.

این بازی از ابتدای ظهور خود توانسته طرفداران زیادی را به واسطه توانایی خوب در شبیه‌سازی حرکات نمایشی و جالب بسکتبال جذب کند و امروزه نیز با وجود گذشته زمان زیادی از انتشار اولین نسخه، با انتشار نسخه سالیانه خود بازار بازی‌های کامپیوتری را به هم می‌ریزد.

البته که یک‌سری نقدها به سری‌های قبلی وارد بودند و باید دید که آیا این محصول توانسته ضعف‌های نسخه قبلی را برطرف کند یا نه که قصد ما نیز امروز بررسی همین موضوع است و در ادامه این نوشته از سری مقالات نقد و بررسی بازی در سایت ایموجو، به صورت کامل به معرفی بازی NBA 2K23 خواهیم پرداخت؛ بنابراین تا انتها با ما همراه باشید.

معرفی کلی بازی NBA 2K23

معرفی بازی NBA 2K23

بازی NBA 2K23 نسبت به نسخه قبلی خود از نظر فنی و گرافیکی تفاوت خیلی زیادی ندارد اما آنگونه نیست که بگوییم شاهد تکرار شدن سری‌های قبلی هستیم. نسخه‌های قبلی این بازی بسیار جالب بودند اما نکاتی در آن‌ها وجود داشت که باعث انتقاد شدید بازیکنان شد و مهم‌ترین موضوع، روند غیر طبیعی بازی و انجام حرکات نمایشی بیش از اندازه بود که به سادگی هم قابل اجرا بودند.

فعالیت‌های فانتزی و دور از واقعیت، شاید در بازی‌های فانتزی محبوب و مورد استقبال باشند، اما در شبیه‌ساز‌های ورزشی که جلوه‌ای از واقعیت هستند، خیلی محبوب نبوده و همین موضوع باعث شد تا از سری‌های قبلی این بازی مخصوصاً نسخه پیش از بازی NBA 2K23 استقبالی زیادی صورت نگیرد. البته این نقد از پیش از حتی NBA 2K23 هم مطرح بود.

با وجود این موارد، اولین موضوعی که پیش از انتشار بازی از Visual Concepts به عنوان یک استدیوی خوش آوازه انتظار می‌رفت، برطرف کردن این مشکل بود و خوشبختانه باید اعلام کنیم که به خوبی از پس این کار بر آمده است! البته نمی‌توان گفت که تمام مشکلات بازی از نظر واقع‌گرایانه بودن حل شده اما به جرات می‌توان گفت که این بازی این فرانچایز  را به واقع‌گرایی نزدیک‌تر کرده است.

با توجه به تغییراتی که در گیم پلی این بازی صورت گرفته، می‌توان ‌امیدوار بود که نسخه‌های بعدی به مراتب بهتر و واقع‌گرایانه‌تر باشند اما در این نوشته تنها قصد بررسی این نسخه از بازی محبوب NBA را داریم.

تغییرات بازی به نسبت نسخه‌های قبلی

تغییرات بازی NBA 2K23

بازی NBA 2K23، همانند سایر نسخه‌های این سری از بازی، در بالاترین کیفیت ممکن قرار داشته و از نظر گرافیکی تقریباً نمی‌توان ایراد خاصی را به این نسخه گرفت؛ البته که به نسبت نسخه‌های قبلی بهبود‌هایی نیز وجود دارد.

مهم‌ترین موضوعی که می‌توان گفت بخش زیادی از تمرکز سازنده را به خود مشغول کرده، همانطور که پیشتر گفته شد بحث طبیعی‌تر کردن گیم پلی و بهینه‌سازی‌های فنی است.اولین تغییری که در این بازی می‌توان مشاهده کرد، این است که دیگر بازیکنان قوی، شکست ناپذیر نیستند و می‌توان توپ را از آن‌ها با انجام یک بلاک درست گرفت؛ موضوعی که در نسخه‌های قبلی تقریباً غیر ممکن به نظر می‌رسید.

موضوع بعدی که مورد بهینه‌سازی فرا گرفته است، انیمیشن‌های حرکتی بازیکنان در هنگام حرکت‌هایی مانند Floater، Free Throws،Dunks  است و همچنین انواع پرتاب‌ها نیز جلوه‌ای واقعی‌تر به خود گرفته‌اند.

 سرعت انتقال و گردش توپ نیز کاهش یافته که شاید یک ضعف به نظر برسد اما بازی را واقعی‌تر کرده و موضوع مهم تنها همین است. اما موضوعی که شاید بیش از همه چیز پلیر را آزار می‌داد، حرکات نمایشی در هنگام دانک‌ها و  Layup‌ها بود که بازی را بیشتر شبیه به یک زمین آکروبات بازی می‌کرد تا بسگتبال؛ این موارد نیز به نوبه خود ساده‌تر و البته کمتر شده‌اند.

در صورتی‌که نسخه‌های قبل‌تر از بازی NBA 2K23 را بازی کرده باشید، احتمالاً به سادگی به حلقه حریف رسیده و مخصوصا اگر بازیکنی قوی در اختیار داشته باشید، خیلی ساده‌تر توپ را داخل حلقه البته با حرکات نمایشی و غیر واقعی می‌اندازید! اما در این نسخه دیگر خبری از این موارد نیست.

در این نسخه‌ حرکات و همچنین توپ ربایی به شکلی منطقی‌تر انجام می‌شود و حتی بازیکنان قدرتمند نیز از این موضوع در‌امان نیستند. به صورت کلی، می‌توان گفت که باید انتظار یک گیم پلیر نزدیک به واقعیت با تاکتیک‌های سنجیده را داشته باشید.

ویژگی‌های جدید بازی NBA 2K23

ویژگی های جدید بازی NBA 2K23

‏ تا به اینجا در مورد بهبود‌ها و بهینه‌سازی‌های بازی نسبت به نسخه‌های قبلی صحبت کردیم؛ اما نوبتی هم باشد، نوبت به بررسی ویژگی‌های اختصاصی خود بازی است. یک قابلیت جدید که سازنده در این نسخه معرفی کرده و بسیاری از پلیر‌ها نیز در انتظار آن بودند، نه یک فرایند متفاوت، بلکه تنها قرار دادن یک دکمه جداگانه برای دانک زدن است.

در تمام نسخه‌های قبلی، این فرایند از طریق ترکیب سرعت و شوت انجام می‌شد اما در این نسخه، آنالوگ سمت راست برای حرکت دانک در نظر گرفته شده است.همچنین مفهوم جدید افزایش آدرنالین نیز بسیار می‌تواند کارساز باشد.

به این صورت که هر بازیکن در طی دوران مالکیت خود دارای سه درجه میزان استقامت است که به تدریج کمتر شده و توانایی شما برای انجام حرکات و همچنین دریبل‌ها را کاهش می‌دهد و این موضوع، می‌تواند باعث اتکای کمتر به دریبل‌ها هم بشود.در بین همه این موارد، موضوعی که شاید پلیر‌ها به آن کمتر توجه کرده باشند، صداگذاری با کیفیت و گزارش هیجان‌انگیزی است که در این نسخه به پلیرها ارائه شده است.

هوش مصنوعی بازی NBA 2K23

هوش مصنوعی بازی NBA 2K23

تمام بهینه‌سازی‌هایی که در طبیعی‌تر شدن بازی کمک‌کننده بودند را همگی مدیون هوش مصنوعی قدرتمند هستیم که بازی NBA 2K23 از آن بهره می‌برد. این هوش مصنوعی علاوه بر اینکه شرایط بازی را طبیعی‌تر می‌کند که روش‌های این کار را پیشتر ذکر کردیم، چالش‌های زیادی را برای شما به عنوان یک رقیب به وجود خواهد آورد.

شما را به دام می‌اندازد و یا شما را وادار کند که اشتباه کنید. زمانی که هوش مصنوعی در مقابل دفاع‌های مکرر شما کم می‌آورد، این موضوع را تشخیص داده و بازی را به دست بازیکنانی که قدرت دریبل بالاتری دارند می‌سپارد تا حتی در سخت‌ترین شرایط ممکن نیز این هوش مصنوعی بتواند مسیر توپ را به خوبی به سمت حلقه تغییر دهد.

همچنین شاهد آن هستیم که درک هوش‌مصنوعی بازی از فضای کلی و برخورد‌ها و همچنین فضا‌های تنگ بسیار بهتر شده است.

انیمیشن‌ها و گرافیک

انیمیشن و گرافیک بازی NBA 2K23

انیمیشن‌ها و گرافیک این بازی به به حدی واقع‌گرایانه و خیره‌کننده است که شاید گمان کنید با یک بازی نسل نهمی طرف هستید، اما اینطور نیست. مهم‌ترین موضوعی که در این نسخه به آن توجه ویژه‌ای شده، ایجاد حرکات طبیعی برای بدن بازیکنان است.

انیمیشن‌های سر خوردن بر روی زمین هم در این بازی بسیار بهبود پیدا کرده‌اند و البته که نباید از انیمیشن‌های هنگام دویدن، ضربان اسلم دانک، انیمیشن‌های شوت زنی و دریبلینگ و سایر موارد چشم‌پوشی کرد.

انیمیشن‌ها بدون گرافیک در خور جذابیتی ندارند. در رابطه با گرافیک این بازی تنها می‌توان کلمه شاهکار را به کار برد! البته این موضوع بعید نبود چرا که همواره یکی از نقاط قوت بازی‌های NBA گرافیک بالا بوده است.

نور پردازی بازی به شکلی خیره‌کننده است و تمامی اجزای استادیوم، از وسایل گوشه زمین گرفته تا سایر تجهیزات به شکلی بسیار واقع‌گرایانه و با کیفیت طراحی شده‌اند.شاید برایتان عجیب باشد اما در بازی NBA 2K23 حتی کیفیت پوست بازیکنان و همچنین احساسات شکل گرفته در صورت‌شان قابل رویت است.

نمایش قطرات عرق روی بدن و صورت بازیکنان، فیزیک عالی پارچه و تکان خوردن واقعی لباس‌ها، توجه ویژه به تماشاچیان و عکاس‌ها از دیگر مواردی هستند که گرافیک این بازی را منحصر به فرد کرده‌اند.البته این گرافیک منحصر به فرد بدون بها نیست و حجم بازی روی PS5 را نزدیک به 150 گیگابایت کرده است اما ارزشش را دارد!

سیستم مورد نیاز نصب بازی NBA 2K23

این بازی علاوه بر PS5، برای کامپیوتر نیز عرضه شده است. سیستم مورد نیاز برای این بازی عبارت است از:

 • Requires a 64-bit processor and operating system
 • OS: Windows 7 64-bit, Windows 8.1 64-bit or Windows 10 64-bit
 • Processor: Intel Core i3-2100 @ 3.10 GHz/ AMD FX-4100 @ 3.60 GHz or better
 • Memory: 4 GB RAM
 • Graphics: NVIDIA® GeForce® GT 450 1GB/ ATI® Radeon HD 7770 1 GB or better
 • DirectX: Version 11
 • Network: Broadband Internet connection
 • Storage: 110 GB available space
 • Sound Card: Directx 9.0x

سیستم پیشنهادی برای بازی:

 • Requires a 64-bit processor and operating system
 • OS: Windows 7 64-bit, Windows 8.1 64-bit or Windows 10 64-bit
 • Processor: Intel® Core i5-4430 @ 3 GHz/ AMD FX-8370 @ 3.4 GHz or better
 • Memory: 8 GB RAM
 • Graphics: NVIDIA® GeForce® GTX 770 2GB/ ATI® Radeon R9 270 2GB or better
 • DirectX: Version 11
 • Network: Broadband Internet connection
 • Storage: 110 GB available space
 • Sound Card: Directx 9.0c
 • Additional Notes: Dual-analog Gamepad

تجربه شما از بازی NBA 2K23 چیست؟

با وجود تمام نقد‌هایی که برای چند سری قبلی بازی NBA 2k وجود داشت، اما خوشبختانه در بازی NBA 2K23،Visual Concepts سنگ تمام گذاشته و علاوه بر اینکه خود این بازی به نحوی جذاب‌تر و طبیعی‌تر ارائه شده است، نوید نسخه‌هایی بهتر در آینده برای این بازی را نیز می‌دهد.

بهبود‌ها و نکات مثبت این بازی که تا به اینجا مورد بررسی قرار گرفتند، به صورت خلاصه به شرح زیر هستند:

 • گیم پلی روان
 • گرافیک عالی
 • حرکات نرم بازیکنان
 • ویژگی جدید آدرنالین
 • برخوردهای فیزیکی طبیعی
 • گزارشگری هیجان انگیز و زیبا
 • وجود دکمه اختصاصی برای دانک
 • گیم پلی طبیعی و تقریبا بدون اغراق
 • هوش مصنوعی قدرتمند و چالش برانگیز
 • امکانات مفید برای شخصی‌سازی هرچه بیشتر

با وجود همه این موارد، انتظار‌ها از شرکت Visual Concepts همچنان بالا است چرا که همه می‌دانیم این شرکت توانایی ارائه نسخه‌هایی به مراتب بهتر از حتی نسخه 2K23 را دارد.

شما تجربه‌ای از بازی NBA 2K23 داشته‌اید؟ لطفا در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

 

لینک دانلود بازی NBA 2K23

نسخه اندروید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.