AD

نحوه ضبط صفحه نمایش در iPhone یا iPad

0 153

به طور کلی ضبط صفحه نمایش در سیستم‌های کامپيوتری از طریق برنامه‌های مختلف، به سادگی انجام می‌گیرد. در حالی که این مورد در سیستم عامل IOS تا مدت‌ها با سختی‌های زیادی همراه بود. شرکت اپل به دلایل امنیتی اجازه ضبط صفحه نمایش را به کاربران نمی‌داد. تا قبل از ارائه آیفون ۱۱ قضیه به همین ترتیب بود و برای ضبط باید گوشی را به کامپيوتر وصل می‌کردیم و از طریق برنامه‌هایی مانند iTools و… و یا با استفاده از برنامه‌های ثالث این کار انجام می‌گرفت.

پس از آن به دلیل تقاضای فراوان کاربران شرکت اپل و کاهش حساسیت‌های امنیتی شرکت، قابلیت ضبط صفحه نمایش نیز به آپشن‌های آیفون و آیپد افزوده شد. ما نیز تصميم گرفتیم در این مقاله به نحوه ضبط صفحه نمایش در iPhone یا iPad بپردازیم. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که نیازمند ضبط صفحه نماش بوده، اما راهکارهای آن را نمی‌دانید، در ادامه مقاله با ما همراه شوید.

کاربرد ضبط صفحه نمایش

صفحه نمایشضبط از صفحه نمایش گوشی، ممکن است کاربردهای مختلفی داشته باشد و با اهداف متفاوت انجام شود. به عنوان مثال، ممکن است شما صاحب یک وب‌سایت آموزشی باشید و بخواهید آموزش کار کردن با گوشی آیفون را برای کاربران خود در قالب یک فیلم ویدیویی توضیح دهید. در اینجا، ضبط صفحه نمایش می‌تواند کمک شایانی به شما بکند. به علاوه، گیمرها نیز می‌توانند به منظور ضبط چگونگی عبور از مراحل از این ویژگی استفاده نمایند.

روش‌های ضبط صفحه نمایش در iPhone یا iPad

1) استفاده از Screen Recorder سیستم عامل IOS

در ابتدای کار برای استفاده از این گزینه، باید ابزار ضبط صفحه نمایش را فعال کنید. برای این کار باید وارد منوی تنظیمات شده و گزینه Control Center را باز کنید. سپس به More Control رفته تا امکان مشاهده گزینه ضبط نمایشگر برایتان فراهم شود. در ادامه روی + ضربه بزنید و آن را به پایین سربرگ Included Controls بکشید.

  • صفحه نمایششروع ضبط

برای آغاز ضبط صفحه نمایش، ابتدا انگشت خود را بر روی گوشی از پایین به سمت بالا بکشيد تا مرکز کنترل باز شود. در ادامه روی گزینه ضبط نمایشگر (Screen Recorder) ضربه بزنید. قبل از آغاز ضبط، صفحه نمایش گوشی یک شمارش معکوس ۳ ثانیه‌ای را به شما نشان می‌دهد. این ویژگی به شما در آماده‌سازی برای ضبط کمک می‌کند. در صورتی که نمی‌خواهید در هنگام ضبط هيچ گونه نوتیفیکیشنی به شما نمایش داده شود، می‌توانید گزینه Do not disturb را روشن کنید.

در نظر داشته باشید که در حالت عادی با زدن ضبط نمایشگر، صدای شما ضبط نمی‌شود. اگر مایل به ضبط صدا هستید، همین گزینه را به صورت طولانی مدت نگه داشته و بر روی نماد میکروفون ضربه بزنید تا فعال شود. وقتی برای نخستین بار این قابلیت را روشن کنید، به طور خودکار در دفعات بعدی نیز فعال خواهد بود. پس اگر تمایل به ضبط بدون صدا داشتید، باید میکروفون را غیر فعال کنید. دقت کنید که در هنگام ضبط صفحه نمایش، نوار یا تایمر بالای صفحه به رنگ قرمز در خواهد آمد.

  • صفحه نمایشتوقف ضبط صفحه نمایش

برای متوقف کردن ضبط می‌توانید روی تایمر یا نوار قرمز رنگ ضربه بزنید و عملیات توقف را تایید کنید. به علاوه امکان متوقف کردن از طریق ضربه زدن بر روی کلید ضبط در Control Center نیز وجود دارد.

با توقف ضبط، اعلانی به شما نشان داده می‌شود که نشان می‌دهد فایل ضبط شده در برنامه Photos ذخیره شده است. برای مشاهده آن می‌توانید برنامه Photos را باز کرده، وارد اسکرین شات شوید. در گزینه Album فایل ضبط شده به همراه سایر اسکرین شات‌ها قابل مشاهده خواهد بود. شما می‌توانید ویدئو ضبط شده را ادیت کنید و از طریق برنامه‌های مختلف آن را به اشتراک بگذارید.

۲) استفاده از مک

صفحه نمایش نحوه ضبط صفحه نمایش در iPhone یا iPad می‌تواند گزینه اتصال به مک را معرفی کند. اگر آیفون یا آیپدی دارید که سیستم عامل IOS8 به بالا دارد و مک شما سیستم عامل Yosemite یا بالاتر دارد، می‌توانید از صفحه آیفون با آیپدتان فیلم بگیرید.

ابتدا آیفون یا آیپد خود را از طریق یک کابل استاندارد به مک متصل کنید. آیفون یا آیپد را آنلاک کرده و آیتولز را بر روی مک باز کنید. پس از آن یک هشدار Trust this computer بر روی آیفون یا آیپدتان ظاهر می‌شود که باید با آن موافقت کنید.

پس از آن کلیدهای ترکیبی Command + Space را بزنید تا جستجو باز شود. بعد از باز شدن جستجو عبارت Quick Time وارد کرده و اینتر را بزنید. Quick Time از منوی Finder هم قابل دسترسی خواهد بود. بعد از آن روی  File و بعد New Movie Recordering کلیک کنید تا ضبط ویدئو آغاز شود.

در این لحظه یک پنجره باز می‌شود که به صورت پیش فرض وب‌کم را نشان می‌دهد. بر روی فلش کنار دکمه قرمز رنگ ضبط بزنید تا آیفون یا آیپد به عنوان منبع تصویر شناسایی گردد. در این قسمت میکروفون هم قابل انتخاب خواهد بود. حالا صفحه آیفون یا آیپد روی پنجره Quick Time به نمایش درمی‌آید.

روی دکمه قرمز رنگ کلیک کنید تا ضبط آغاز شود. پس از اتمام کارتان دکمه Stop را بزنید، تا ضبط متوقف شود. پنجره Quick Time ویدئو ضبط شده را نمایش می‌دهد که می‌توانید با زدن دکمه play آن را پخش کنید. در صورتی که از نتیجه کار راضی بودید آن را به انتخاب خود در یک جای مناسب ذخیره کنید.

۳) استفاده از ویندوز

صفحه نمایشیکی دیگر از روش‌های ضبط صفحه نمایش در iPhone یا iPad، ضبط از طریق سیستم عامل ویندوز است. در این صورت لازم است. این روش به طور رسمی از طرف شرکت اپل پشتیبانی نمی‌شود و یک روش غیر رسمی برای اجرای نرم‌‌افزار دریافت کننده Airplay خواهد بود. برای اجرای این راه برنامه‌های نرم‌افزاری مختلفی وجود دارد که البته استفاده از آن‌ها مستلزم پرداخت هزینه است. فقط در صورتی که نسخه کرک شده آن‌ها را به کار ببرید، نیاز به پرداخت هزینه نخواهید داشت. هر کدام از این برنامه‌ها روش‌های خاص خود را برای ضبط صفحه نمایشگر دارند.

همچنین بخوانید: نحوه پشتیبان گیری از آیفون با استفاده از ICloud، Mac یا PC

4) استفاده از اپلیکیشن‌های مختلف

در ادامه توضیح مبحث نحوه ضبط صفحه نمایش در iPhone یا iPad، به گزینه استفاده از اپلیکیشن‌های گوناگون برمی‌خوریم. در حال حاضر اپ‌های مختلفی به این منظور طراحی و تولید شده‌اند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

اپلیکیشن TechSmith Capture

صفحه نمایشبرای استفاده از این روش، باید ابتدا این برنامه دانلود و نصب کنید. سپس برنامه را باز کرده، روی کلید قرمز بالای آن ضربه بزنید و در صفحه بعد Start Broadcast را انتخاب کنید. اگر تمایل به ضبط صدا داشتید، می‌توانید میکروفون را هم فعال کنید. بعد از شروع ضبط همانند برنامه پیش فرض آیفون، نوار یا ساعت بالای صفحه نمایش گوشی به رنگ قرمز درمی‌آید. برای توقف ضبط هم کافی است بر روی نوار ضربه بزنید و پس از آن گزینه stop را انتخاب کنید. در نهایت برای ذخیره سازی فایل یک نوتیفیکیشن به شما نشان داده می‌شود، که می‌توانید محل ذخیره‌سازی را انتخاب کنید.

دانلود برنامه TechSmith Capture

اپلیکیشن Record it! Screen Recorder

صفحه نمایشاین برنامه شباهت زیادی به TechSmith Capture دارد. برای شروع ضبط بر روی دکمه قرمز رنگ ضربه زده و پس از آن Stars Broadcast را انتخاب کنید. در اینجا نوار یا ساعت بالای صفحه به رنگ قرمز درمی‌آید، که برای توقف ضبط می‌توانید بر روی آن ضربه بزنید و در نهایت گزینه Stop را انتخاب کنید.

برای ذخیره‌سازی نیز نوتیفیکیشنی به شما نشان داده می‌شود که لازم است محل ذخیره فایل را انتخاب کنید. در نهایت این برنامه ویرایشگری برای کوتاه کردن فیلم نیز در اختیار شما قرار می‌دهد و پس از آن هم امکان اشتراک‌گذاری فایل برای شما فراهم خواهد بود.

دانلود برنامه Record it! Screen Recorder

اپلیکیشن DU Recorder

صفحه نمایشعملکرد این اپلیکیشن نیز مشابه دو مورد قبلی است. علاوه بر آن که این برنامه قابلیت‌های اضافی دیگری نیز مانند اشتراک‌گذاری و پخش در فیسبوک، توییتر و یوتوب را دارا بوده و همچنین یک ویرایشگر درون برنامه‌ای برای ویرایش مانند اضافه کردن متن یا موسیقی به آن را دارد.

دانلود برنامه DU Recorder

جمع‌بندی و سخن پایانی

ضبط صفحه نمایش، یکی از قابلیت‌های جذابی است که در حال حاضر کاربرد زیادی دارد. در سال‌های نه چندان دور، این ویژگی در دستگاه‌های سیستم عامل IOS وجود نداشت و برای ضبط نمایشگر باید از برنامه‌های ثالث یا مک و ویندوز استفاده می‌شد.

در حالی که در چند سال اخیر این قابلیت به دستگاه‌های حاوی این سیستم عامل افزوده شده و به غیر از روش‌‌های بیان شده، برنامه پیش‌فرض سیستم عامل IOS نیز برای این کار طراحی شده است. این برنامه بهترین و مناسب‌ترین روش ضبط در دستگاه‌های آیفون و آیپد خواهد بود. ما در این مقاله سعی کردیم نحوه ضبط صفحه نمایش در iPhone یا iPad را به ساده‌ترین شکل ممکن توضیح دهیم. امید است مطالب عنوان شده، مورد توجه خوانندگان عزیز قرار گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.