AD

چگونه صفحه کامپیوتر خود را تمیز کنیم؟

0 424

صفحه کامپیوتر یکی از بخش‌های مهم یک کامپیوتر محسوب می‌شود. اگر این صفحه‌نمایش نباشد شما نمی‌توانید از کامپیوتر خود استفاده نمایید. به همین دلیل بهتر است در حفظ و نگهداری از آن کوشا باشید و کارهای مناسب را به‌صورت دوره‌ای رعایت نمایید تا یک صفحه‌نمایش تمیز با کارایی بهتر داشته باشید. اما مسئله اینجا است که تجهیزات برقی بسیار حساس هستند و در هنگام تمیزکاری آن باید حواستان کاملاً جمع باشد تا آسیبی به قطعات نزنید. اگر شما نیز دوست دارید یاد بگیرید که چگونه صفحه کامپیوتر خود را تمیز کنیم بهتر است در ادامه این مقاله با ما همراه باشید و مطالب را از دست ندهید.

چرا باید صفحه کامپیوتر را تمیز کنیم؟

چگونه-صفحه-کامپیوتر-خود-را-تمیز-کنیمیکی از سؤال‌های مهمی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که چرا باید اصلاً صفحه کامپیوتر را تمیز کنیم؟ آیا تمیزنکردن آن مشکلی به وجود می‌آورد؟ صددرصد تمیزنکردن صفحه کامپیوتر تأثیرات مختلفی را روی کارایی صفحه‌نمایش می‌گذارد و باید این کار را انجام دهید.

تمیزکردن صفحه کامپیوتر ازاین‌جهت اهمیت دارد که می‌تواند روی کارایی آن تأثیرگذار باشد. به همین دلیل بهتر است که هر چند وقت یک‌بار آن را تمیز کنید تا کارایی آن مثل قبل شود و تجربه کاربری شما کاهش پیدا نکند. برای مثال فرض کنید لکه‌های مختلفی روی صفحه کامپیوتر باشد.

این لکه‌ها باعث می‌شوند تا تصاویر با نهایت کیفیت برای شما به نمایش در نیاید. البته شاید لکه‌های ریز تأثیر چندان زیادی روی کیفیت تصویر نداشته باشند؛ اما باز هم می‌توانند کارایی صفحه‌نمایش را کاهش دهند و نیاز است که آن‌ها را پاک‌سازی نمایید و چشم‌پوشی نکنید.

نشستن گردوغبار روی صفحه‌نمایش موجب می‌شود تا تصاویر دریافتی از صفحه کامپیوتر تیره‌تر از قبل باشند و شفافیت لازم را نداشته باشند. حتی در برخی از مواقع شاهد بودیم که لکه‌های مختلف روی صفحه‌نمایش با المان‌های داخل کامپیوتر اشتباه گرفته شده و مشکل ایجاد کرده است.

روش تمیزکردن صفحه‌نمایش کامپیوتر

چگونه-صفحه-کامپیوتر-خود-را-تمیز-کنیمحال که فهمیدیم چرا تمیزکردن صفحه‌نمایش اهمیت دارد وقت آن رسیده تا یاد بگیریم چگونه صفحه کامپیوتر خود را تمیز کنیم؟ تمیزکردن صفحه کامپیوتر در عین سادگی سخت بوده و کمی پیچیدگی دارد. اگر نکات اصولی را رعایت نمایید کاری بسیار راحت و آسان خواهد بود.

قبل از تمیزکاری شما اول باید ببینید که با چه نوع کثیفی روبه‌رو هستید. ماده‌ای که موجب کثیفی صفحه‌نمایش شده است بسیار مهم و پر اهمیت است و شما باید آن را شناسایی کنید. برای مثال روش تمیزکردن گردوغبار صفحه کامپیوتر با لکه‌های چربی روی آن متفاوت است.

در بسیاری از مواقع کشیدن پارچه خشک روی صفحه کامپیوتر می‌تواند گردوغبار را به‌راحتی از بین ببرد. ولی شما می‌توانید برای کارایی بهتر و تمیزی بیشتر از آب نیز استفاده کنید. تنها کافی است که پارچه موردنظر را خیس کرده و به‌آرامی روی صفحه کامپیوتر خود بکشید.

وقتی که پای لکه‌های چربی وسط باشد به‌راحتی تمیز نخواهند شد. شما باید علاوه بر آب از مواد تمیزکننده نیز استفاده نمایید تا لکه‌های چربی پاک‌سازی شوند. معمولاً شما خودتان می‌توانید با استفاده از ایزوپروپیل الکل و آب یک ماده شوینده قوی برای تمیزکردن لکه‌های چربی بسازید و استفاده کنید.

بهتر است در هنگام تمیزکاری حاشیه صفحه کامپیوتر نیز نهایت دقت را داشته باشید. اگر پارچه دارای مقدار قابل‌توجهی آب باشد این آب می‌تواند از پارچه جدا شود و روی لبه‌های صفحه کامپیوتر بریزد. اگر این آب از لبه‌های مانیتور به داخل عبور کند می‌تواند موجب سوختن صفحه‌نمایش شما شود.

بهتر است از تمیزکاری قسمت‌های باریک صفحه‌نمایش نیز غافل نشوید. در چنین شرایطی می‌توانید از گوش‌پاک‌کن یا خلال‌دندان نیز استفاده نمایید. بهتر است کابل‌های متصل به صفحه‌نمایش را حتماً جدا نمایید و قسمت‌های محل اتصال را به‌آرامی تمیز کنید.

کارهایی که نباید در هنگام تمیزکردن صفحه کامپیوتر انجام دهید

هر کاری اصولی دارد که باید حتماً آن‌ها را رعایت نمایید. در صورت عدم رعایت اصول اتفاقات ناگواری رخ خواهد داد و ممکن است به قطعات یا دستگاه موردنظر آسیب بزنید. تمیزکاری صفحه کامپیوتر نیز اصولی دارد که بد نیست با آن‌ها آشنا شوید و حتماً آن‌ها را رعایت نمایید.

دانستن این اصول و رعایت نمودن آن‌ها باعث می‌شود تا در هنگام تمیزکاری از آسیب‌های احتمالی جلوگیری کنید و عمر صفحه‌نمایش خود را نیز افزایش دهید. پس بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این اصول و به‌اصطلاح نبایدهای تمیزکاری آشنا شویم.

عدم استفاده از پاک‌کننده‌های شیمیایی

چگونه-صفحه-کامپیوتر-خود-را-تمیز-کنیمبسیاری از افراد هستند که از مواد شیمیایی برای پاک‌کردن صفحه کامپیوتر یا حتی تلویزیون خانه خود استفاده می‌کنند. این کار کاملاً غلط بوده و می‌تواند در درازمدت یا حتی کوتاه‌مدت آسیب‌های جدی به صفحه کامپیوتر بزند و شما را مجبور به تعویض آن کند.

برای مثال یکی از پاک‌کننده‌های شیمیایی که معمولاً در بیشتر خانه‌ها یافت می‌شود شیشه‌پاک‌کن است. همان‌طور که از نامش پیدا است یک ماده شیمیایی برای تمیزکردن شیشه‌ها و آینده‌ها محسوب می‌شود. شما نمی‌توانید از این ماده برای تمیزکردن صفحه کامپیوتر استفاده نمایید.

از جمله مواد شیمیایی خطرناکی که برای صفحه‌نمایش کامپیوتر مضر هستند می‌توان به آمونیاک، استون و تولوئن استفاده کرد. به‌هیچ‌وجه در هنگام استفاده از پاک‌کننده‌هایی که این مواد درون آن‌ها استفاده شده است مصرف نکنید؛ زیرا این پاک‌کننده‌ها بسیار قدرتمند هستند.

هرچه میزان پاک‌کنندگی یک ماده بیشتر باشد به همان اندازه نیز برای صفحه‌نمایش مضر است. زیرا این مواد می‌توانند با قدرت پاک‌کنندگی بالایی که دارند به صفحه‌نمایش آسیب برسانند و آن را کدر کنند. همین کدری شفافیت صفحه‌نمایش را کاهش داده و کیفیت تصاویر خروجی را کاهش می‌دهد.

مستقیم به صفحه کامپیوتر اسپری نکنید

چگونه-صفحه-کامپیوتر-خود-را-تمیز-کنیمیکی از عادت‌های غلطی که افراد در هنگام تمیزکاری دارند این است که محلول پاک‌کننده را به‌صورت مستقیم روی صفحه‌نمایش کامپیوتر یا تلویزیون خود اسپری می‌کنند. این کار کاملاً اشتباه بوده و شما نباید به‌هیچ‌عنوان این کار را انجام دهید. زیرا ممکن است ممکن سوختن صفحه‌نمایش شما شود.

در چنین شرایط بهترین روش این است که محلول موردنظر خود را روی پارچه اسپری کنید. محلول را روی پارچه اسپری کرده و پارچه را روی صفحه‌نمایش بکشید. اگر محلول را روی صفحه اسپری کنید و مایع تمیزکننده از شکاف‌های اطراف وارد مانیتور شود می‌تواند صفحه‌نمایش را بسوزاند.

البته نکته‌ای دیگر وجود دارد که نباید محلول را روی پارچه بیش از حد اسپری کنید. اگر محلول پس از اسپری توانست پارچه را مرطوب کرد کافی خواهد بود نیازی نیست که حتماً آن را خیس کنید. کامل خیس کردن پارچه هیچ فرقی با اسپری‌کردن مستقیم محلول ندارد.

اگر پارچه بیش از حد خیس باشد ممکن است که محلول پاک‌کننده از پارچه چکه کند. این موضوع دوباره احتمال اینکه مایع پاک‌کننده به قسمت داخلی مانیتور نفوذ کند را افزایش خواهد داد و می‌توانید مانیتور شما را بسوزاند. پس بهتر است که حتماً به این موضوع دقت داشته باشید.

همچنین بخوانید: چگونه صفحه کامپیوتر خود را ضبط و رکورد کنیم؟

از روزنامه و لباس بافتنی برای تمیزکاری استفاده نکنید

یکی دیگر از نکات این است که نباید با هر چیزی صفحه کامپیوتر خود را تمیز نمایید. هر پارچه و شیء برای تمیزکردن صفحه‌نمایش مناسب نیست و حتماً باید از پارچه‌های مخصوص و مناسب استفاده کرد. زیرا این پارچه‌ها هیچ آسیبی به صفحه‌نمایش نمی‌رسانند.

حتی دیده شده که برخی از افراد از حوله یا روزنامه برای تمیزکاری استفاده می‌کنند. اگر بخواهیم به‌طورکلی بگوییم استفاده از هرگونه پارچه یا شیء زبر برای تمیزکاری صفحه‌نمایش کامپیوتر مناسب نیست و شما نباید از چنین محصولاتی برای تمیزکاری آن استفاده نمایید.

اگر به‌صورت دقیق به حوله نگاه کنید می‌توانید متوجه شوید که بسیار زبر است. وقتی که حوله را روی صفحه‌نمایش بکشید ممکن است این زبری باعث ایجاد خط‌وخش روی صفحه‌نمایش شود. این موضوع باعث کاهش زیبایی صفحه‌نمایش کامپیوتر شما می‌شود و اصلاً مناسب نیست.

این موضوع مخصوصاً موقع گردگیری اهمیت دارد. در هنگام تمیزکردن گردوخاک با حوله احتمال ایجاد خط‌وخش‌های ریز بیشتر نیز خواهد شد. درحالی‌که پارچه‌های نرم زبر نبوده و به‌آرامی آلودگی‌ها را از بین می‌برند و هیچ خط و خشی روی صفحه‌نمایش ایجاد نمی‌کنند.

آب شیر برای تمیزکردن صفحه‌نمایش مناسب نیست

چگونه-صفحه-کامپیوتر-خود-را-تمیز-کنیماگر یادتان باشد گفتیم که شما می‌توانید برای پاک‌سازی بهتر گردوغبار از آب استفاده نمایید. اما منظور ما از آب، آب آشامیدنی نیست. بهترین آبی که می‌توانید از آن برای پاک‌سازی صفحه‌نمایش کامپیوتر استفاده کنید آب مقطر است. استفاده از آب‌های دیگر به درد پاک‌سازی نمی‌خورد.

اگر آب شیر یا همان آب آشامیدنی را مورد آزمایش قرار دهید خودتان متوجه خواهید شد که چرا این آب برای تمیزکردن صفحه‌نمایش کامپیوتر مناسب نیست. درون ساختار آب آشامیدنی مقدار قابل‌توجهی از انواع نمک و مواد معدنی متفاوت وجود دارد که همه آن‌ها برای صفحه‌نمایش مناسب نیستند.

این در حالی است که آب مقطر درصد خلوص بالاتری دارد. زیرا در آزمایشگاه‌های مختلف املاح معدنی و نمک‌های موجود در آب آشامیدنی گرفته می‌شود و آب خالص‌تر می‌گردد. به همین دلیل بهتر است برای تمیزکاری آب مقطر خریداری نمایید و آب آشامیدنی استفاده نکنید.

دلیل اصلی این موضوع این است که وقتی صفحه‌نمایش را پاک کردید و خشک شد دوباره لکه‌های مختلفی روی صفحه‌نمایش باقی خواهد ماند. زیرا آب شیر خشک می‌شود و تنها چیزی که از آن باقی می‌ماند املاح و نمک‌های آن است که در قالب لکه روی صفحه‌نمایش باقی می‌مانند.

قبل از تمیزکاری اتصال برق را قطع نمایید

پیشنهاد می‌کنیم که حتماً قبل از اینکه تمیزکاری را آغاز کنید صفحه‌نمایش کامپیوتر یا تلویزیون خود را از برق بکشید. اگر امکان این وجود ندارد که صفحه‌نمایش را از برق بکشید حد الامکان آن را خاموش کنید تا در هنگام تمیزکاری راحت‌تر باشید و بهتر عمل نمایید.

معمولاً وقتی صفحه‌نمایش را خاموش می‌کنید می‌توانید راحت‌تر لکه‌های موجود روی صفحه‌نمایش را مشاهده کنید. وقتی صفحه‌نمایش روشن است ممکن است نور یا شفافیت صفحه‌نمایش باعث شود برخی از لکه‌های موجود روی صفحه‌نمایش از چشمان شما دور بماند.

وقتی که صفحه‌نمایش کامپیوتر به برق متصل باشد به این معنی است که برق همچنان درون آن جریان دارد. حتی اگر صفحه‌نمایش را خاموش هم بکنید باز هم این برق درون آن جریان خواهد داشت. ممکن است برخورد مایعات تمیزکننده با صفحه‌نمایش موجب بروز مشکلات جدی شود.

بهتر است حتماً در هنگام گردگیری صفحه‌نمایش را از برق بکشید. وقتی که صفحه‌نمایش در برق باشد ممکن است کشیده‌شدن پارچه روی گردوغبار موجب باردارشدن آن‌ها شود. همین موضوع باعث می‌شود تا این گردوغبار به صفحه‌نمایش شوک الکتریکی وارد کنند و موجب خرابی آن شوند.

هنگام پاک‌کردن فشاردادن پارچه اشتباه است

چگونه-صفحه-کامپیوتر-خود-را-تمیز-کنیمدر قسمت پایانی چگونه صفحه کامپیوتر خود را تمیز کنیم؟ باید گفت که نباید هنگام تمیزکردن پارچه را روی صفحه‌نمایش فشار داد. احتمالاً شما نیز در حین تمیزکاری با لکه‌هایی مواجه شده‌اید که بسیار سرسخت هستند و به همین راحتی از روی صفحه‌نمایش پاک نمی‌شوند.

در چنین شرایطی مردم فکر می‌کنند که فشاردادن بیشتر پارچه روی صفحه‌نمایش می‌تواند آن لکه را به‌راحتی از بین ببرد. اما اصلاً این‌طور نیست. ممکن است که لکه موجود با این روش از بین برود؛ اما درعین‌حال شما در حال آسیب‌زدن به صفحه‌نمایش کامپیوتر خود هستید.

وقتی که صفحه‌نمایش را با پارچه فشار می‌دهید می‌تواند موجب پاشش رنگ در آن قسمت شود. علاوه‌برآن ممکن است پس از روشن‌شدن صفحه‌نمایش با تغییر رنگ ناحیه‌ای که فشار دهید مواجه شوید و به صفحه‌نمایش کامپیوتر خود آسیب جدی وارد کنید و این کار اشتباه است.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که از محلول تمیزکننده مناسب‌تر استفاده کنید. علاوه‌برآن مرطوب کردن بیشتر لکه موجب می‌شود تا لکه آسان‌تر از قبل پاک شود و سریع از بین برود. علاوه بر حرکت افقی و عمودی حرکت چرخشی نیز می‌تواند برای پاک‌کردن لکه‌ها مناسب باشد.

حتما صفحه نمایش را خشک کنید

پس از اینکه کار تمیزکاری شما تمام شد بهتر است که در مرحله آخر یک دستمال نرم و خشک بردارید و به روی صفحه‌نمایش بکشید. این گونه رطوبت روی صفحه‌نمایش گرفته شده و جذب پارچه می‌شود و دستگاه شما آسیب نمی‌بیند. علاوه‌برآن از ایجاد لک‌های احتمالی نیز جلوگیری می‌کند.

هیچ‌وقت آب یا هر مایع دیگری با لوازم الکتریکی ارتباط خوبی نداشته است. کافی است مقداری آب به درون دستگاه نفوذ کند تا خیلی سریع بسوزد و از کار بی افتد. به همین دلیل لازم است که خیلی سریع از مرحله خشک‌کردن صفحه‌نمایش کامپیوتر خود عبور نکنید.

جمع‌بندی

در نهایت با مقاله چگونه صفحه کامپیوتر خود را تمیز کنیم همراه شما بودیم. در این مقاله یاد گرفتیم که چگونه می‌توانیم صفحه‌نمایش کامپیوتر خود را خیلی راحت تمیز کنیم بدون اینکه به آن آسیب جدی وارد کنیم. برخی از رفتارها هستند که می‌توانند آسیب جدی به صفحه کامپیوتر وارد کنند. به همین دلیل شما باید از این رفتارها دوری کنید. به همین دلیل به‌منظور جلوگیری از آسیب‌رسانی در هنگام تمیزکاری مواردی را به شما معرفی کردیم که می‌توانند به صفحه‌نمایش شما آسیب برسانند. نظر شما چیست؟ شما چه روشی را برای تمیزکردن صفحه کامپیوتر پیشنهاد می‌دهید؟ خوشحال می‌شویم نظرات خود را در قسمت کامنت‌ها با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.