AD

بهترین بازی های روانشناختی که نباید از دست داد!

0 465

بازی‌های روانشناسانه‌ی برتر تاریخ مورد توجه بسیاری از کارشناسان صنعت بازی‌های دیجیتالی قرار گرفته است. ارتباط ایده‌های بازی با جنبه‌های ذهنی فرد، استفاده از شخصیت‌ها و کاراکترهای برجسته ابرقهرمانی و ماجراهای مهیج همگی در چگونگی ذهنیت و رفتارهای گیمر تا حدی تاثیرگذار است. آنچه که به عنوان بازی‌های روانشناسانه‌ی برتر تاریخ شناخته می‌شود، بازی‌هایی هستند که ارتباط نزدیک‌تر و ملموس‌تری با مخاطب برقرار می‌کنند. البته ناگفته نماند که اینگونه بازی‌ها در سبک‌های مختلف تولید و ساخته می‌شوند. اما در مجموع در تمامی بازی‌ها یک وجه اشتراک وجود دارد و آن هم استایل نقش آفرینی و رقابت طلبی بازی‌ها است. به‌طوری که در تمامی بازی‌ها یک هدف مشترک و آن هم تلاش برای بقا و ادامه حیات است. در ادامه این مقاله از ایموجو با ما همراه شوید تا شما را با انواع بازی‌های روانشناسانه‌ی برتر تاریخ آشنا کنیم.

 

معرفی بهترین بازی های روانشناختی برتر تاریخ

یک سری از بازی‌ها به عنوان بازی‌های روانشناسانه‌ی برتر تاریخ از سوی کارشناسان معرفی شده‌اند که در این بخش به توضیح مختصری درباره هر یک از بازی‌ها و میزان تاثیرگذاری آن‌ها می‌پردازیم:

 

۱. بازی Resident Evil 4

بازی Resident Evil 4

یکی از مطرح‌ترین و بهترین بازی های روانشناختی برتر تاریخ، بازی جنجالی Resident Evil 4 است. سال انتشار این بازی مرتبط با ۲۰۰۵ میلادی است. یک بازی مهیج و جذاب که برای پلتفرم‌های پلی استیشن ۲، پلی استیشن ۴ و کامپیوترهای شخصی قابل اجراست. فضای بازی به گونه‌ای است که وحشت را طور دیگری به نمایش می‌کشد. گیمر باید در قالب شخصیت اصلی داستان ایفای نقش کند. شخصیت اصلی داستان با نام لئون اس. کندی، ماموریت‌های ویژه‌ای را در بازی بر عهده دارد. یکی از اصلی‌ترین این ماموریت‌ها نجات دختر رئیس جمهور است. دختری به نام اشلی گراهام که توسط باند تبهکار در دهکده ای خارج از شهر به دام افتاده است. آنچه که بیشتر از جریان‌های بازی مخاطب را تحت تأثیر قرار می‌دهد، داستان و مضمون قوی بازی است. در این بازی گیمر تجربه یک بازی پر محتوا را خواهد داشت. علاوه بر تاثیرگذاری بر مخاطب، بازی به تنهایی دستاورد موفقیت آمیزی در صنعت بازی‌های دیجیتالی بود. بازی در قالب وحشت و ترس همراه با جریان‌های احساسی، یک مجموعه فوق‌العاده بی‌نظیری را پدید آورده است که بسیار تحسین برانگیز است.

 

۲. بازی Resident Evil Outbreak

بازی Resident Evil

طرفداران بازی‌های چند نفره بدون شک از اجرای بازی Resident Evil Outbreak لذت خواهند برد. همانطور که گفته شد هدف مشترک بهترین بازی های روانشناختی تلاش برای زنده ماندن است. این بازی نیز دارای چنین ماهیتی است. روایت داستان با شیوع یک بیماری ناشناخته در شهر شروع می‌شود. گیمرها باید کنترل ۸ شهروند را در بازی به عهده داشته باشند. آشوب‌هایی که در شهر بپا می‌شود، گیمرها را با خود همراه می‌کند. استفاده از آیتم‌های مختلف برای هر یک از کاراکترهای بازی از جمله ویژگی‌های ممتاز بازی محسوب می‌شود. بازی دارای بخش تک نفره هم هست. در بخش تک نفره گیمر باید کنترل یکی از شخصیت‌ها را همراه با یک سناریو بر عهده داشته باشند. علاوه بر آن درطی بازی یک سری ماموریت‌ها به عهده گیمر خواهد بود که بایستی از پس ماموریت‌ها به خوبی برآید. این بازی را می‌توان از نظر نوآوری و خلاقیت بی‌نظیرش به عنوان یکی از بازی‌های روانشناسانه‌ی برتر تاریخ دانست.

 

۳. بازی Siren

بازی siren

از دیگر بهترین بازی های روانشناختی می‌توان از بازی سایرن نام برد. انتشار بازی مربوط به سال ۲۰۰۳ میلادی است. این بازی  در ابتدا برای پلتفرم پلی استیشن ۲ تولید شد. اما در حال حاضر نسخه جدید آن برای پلی استیشن ۴ هم آماده شده است. اگر علاقمند به بازی‌های ترسناک ژاپنی هستید، این بازی مختص به شماست. مضمون داستان بیانگر ارزش‌های سنتی نواحی کوهستانی در ژاپن است. اتفاقات عجیب و غریبی در این بازی در راه است. از وقوع زلزله‌های ناگهانی تا زنده کردن موجودی که به یک نوع آژیر متصل است. در این بازی هیچگونه زمان و مکان مشخصی تعیین نشده است. تصور کنید که کوهستان‌ها به آب سرخ رنگ تبدیل شوند و اهالی دهکده شبیه زامبی‌ها شوند. تمامی این وقایع درست در این بازی عجیب رخ می‌دهد. تمامی این رویدادها فقط در سه روز اتفاق می‌افتد. شاید بپرسید وظیفه شما چیست؟ وظیفه شما این است که از کنترل ۱۰ بازمانده باقی‌ مانده در دهکده را به عهده بگیرید. در‌واقع از همین جا ماموریت‌های تازه شما شروع می‌شود. تأثیر بازی از نظر مفهوم داستانی و جذابیت‌های بصری، بی‌نظیر عمل کرده است. به همین جهت به عنوان یکی از بازی‌های روانشناسانه‌ی برتر تاریخ شناخته شده است.

 

۴. بازی Fatal Frame

بازی Fatal Frame

بازی Fatal Frame به عنوان یکی دیگر از بازی‌های روانشناسانه‌ی برتر تاریخ شناخته شده است. یک بازی خلاقانه با ایده‌های نوآورانه و ترسناک که شما را در تمام مدت میخکوب می‌کند. سال انتشار این بازی مهیج مربوط به ۲۰۰۱ میلادی است. این بازی برای پلتفرم‌های پلی استیشن، ایکس باکس و کامپیوتر شخصی سازگار است. مضمون داستان بازی کاملاً احساسی است اما در این میان اتفاقات عجیب و غریب به وقوع می‌پیندد که باعث افشا شدن یک سری حقایق می‌شود. داستان از این قرار است که دختری به نام میکو به دنبال برادر گمشده خود می‌گردد. او وارد عمارت بزرگی می‌شود که به عمارت جن زده‌ها معروف است. جذابیت بازی در اینجاست که اسلحه شما فقط یک دوربین عکاسی است که از اشباح عکاسی می‌کنید. در‌واقع شما با اشباح نمی‌جنگید بلکه فقط از آنان عکس می‌گیرید. اگر طرفدار عکاسی هستید و از رویدادهای مهیج عجیب و غریب لذت می‌برید، شک نکنید که این بازی مخصوص شماست. تأثیر بازی در ژانر ترس و وحشت کاملاً واضح و روشن است. تاثیر عمیقی که ساعت‌ها ذهن مخاطب را به خود درگیر می‌کند.

 

۵. بازی Silent Hill 2

بازی Silent Hill 2

سال انتشار بازی سایلنت هیل ۲ به سال ۲۰۰۱ میلادی برمی‌گردد. این بازی برای پلتفرم‌های پلی استیشن، ایکس باکس و کامپیوترهای شخصی سازگار است. یک بازی فوق‌العاده و مهیج که می‌توان آن را شاهکاری در بین بهترین بازی های روانشناختی دانست. سایلنت هیل مکانی است که شخصیت اصلی داستان با نام جیمز ساترلند با نامه‌ای که از سوی همسرش به دستش می‌رسد، سفر می‌کند. اما جالب اینجاست که همسر او مرده است. سفر به سایلنت هیل و مواجه با اتفاقات جهنمی، آغاز کننده ماجراجویی‌های شخصیت اصلی است. شما در این بازی با تمام ماجراهای آزار دهنده و ترسناک روبرو خواهید شد. اما تأثیر بازی از نظر شخصیت پردازی ها، فضاسازی‌ها و عناصر درون بازی شاهکار است. همچنان بسیاری از کارشناسان بازی‌های دیجیتالی، این بازی را بحت برانگیز می‌دانند. داستانی که سبک وحشت را به شکل بسیار قابل ملموسی به مخاطب انتقال می‌دهد. گیمرهای حرفه‌ای به خوبی با این نوع فضاسازی‌ها آشنا هستند. ناگفته نماند که در این بازی برخی از صحنه‌ها مبتذل هستند. به همین جهت اجرای بازی برای تمامی افراد مناسب نیست و عمومیت ندارد.

 

۶. بازی Blue Stingers

بازی Blue Stingers

از بهترین بازی های روانشناختی، بازی Blue Stingers است. سال انتشار این بازی مربوط به ۱۹۹۹ است.  بازی بلو استینگرز حول محور شهای سنگ‌ها و دایناسورها می‌چرخد. شهاب سنگی که در اثر برخورد به زمین باعث ایجاد جزیره‌ای جدید می‌شود. اما داستان تازه از همین جا شروع می‌شود. چرا که یک شرعت بیوتکنولوژی عظیم درون جزیره مشغول به فعالیت است. الیوت بالاد شخصیت اصلی بازی است که در جزیره به تنهایی، مشغول گذراندن تعطیلات است. اما ناگهان جزیره از طریق یک هاله انرژی محاصره شده و الیوت باید خود را از جزیره نجات دهد. البته داستان به همین جا ختم نمی‌شود. هیولاهایی هم در این میان برای کشتن الیوت به دنبال او هستند. بازی در سبک اکشن، شوتر و کمی ماجراجویانه است. جنبه ترس و وحشت هم در آن به خوبی دیده می‌شود. این بازی بیشتر روی بقا و زنده ماندن شخصیت داستان متمرکز است. این بازی جزء پرطرفدارترین بازی‌های سبک وحشت است. می‌توان گفت در سراسر دنیا به خوبی از اجرای این بازی استقبال شده است. ترکیب ژانر وحشت و اکشن در این بازی جزء نقاط ممتاز آن است.

 

۷. بازی Galerians

بازی Galerians

سال ۱۹۹۹، سال انتشار و معرفی بازی Galerians بود. این بازی نیز مانند تمامی بازی های روانشناختی، بیشتر روی بقا و وحشت بنا شده است. داستانی که شخصیت اول بازی رایون ، پسری است که به یکباره خود را در بیمارستان می‌بیند. او هیی چیز از گذشته خود به یاد نمی‌آورد و دچار فراموشی شده است. در این بازی برای زنده ماندن خبری از اسلحه‌های گرم مانند تفنگ نیست. اما قابلیت‌های سایکیک یا همان توانایی‌های ذهنی حرف اول را در این بازی می‌زند. توانایی‌های ذهنی که به رایون قدرت عجیبی می‌دهد. بسیاری از کارشناسان صنعت بازی‌های دیجیتالی بر این باورند که قدرت بازی بیشتر از رزیدنت اویل الهام گرفته شده است. حتی در بخش‌هایی از بازی شاید کمی اعصاب خرد کن شود. به هر حال بازی از نظر سبک و استایل انتقادهایی را با خود به همراه دارد. ویژگی‌های بازی را می‌توان مواجه با اتفاقات چالشی، جلوه‌های بصری و شخصیت پردازی های واقع‌گرا دانست. هر چه که باشد این بازی ارزش یکبار تجربه را خواهد داشت.

 

۸. بازی Haunted House

بازی Haunted House

خانه جن زده، محصول سال ۱۹۸۲ است. این بازی در لیست بهترین بازی های روانشناختی و به سبک ترس و وحشت است. همانطور که از نام این بازی پیداست، با جن‌ها و اشباح سروکار خواهید داشت. در این بازی نقش اول باید در جستجوی یک کوزه عمارتی جن زده باشد. به همین جهت باید به عمارت جن زده که دارای دالان زیرزمینی است، ورود پیدا کند. آیتم‌های جالب و جذابی سر راهتان است که می‌توانید این آیتم‌ها را با خود بردارید. از کلید برای باز کردن درها گرفته تا عصا  برای مبارزه با اشباح در دسترس‌تان خواهد بود.  البته دشمنان تان فقط اشباح نیستند، بلکه شامل شبح صاحب عمارت، خفاش و یک رتیل می‌شود.  حواستان باشد که در صورت خوردن ۹ ضربه، بازی به پایان می‌رسد. بنابراین حساسیت‌های بازی زیاد است. عناصر داستانی در این بازی نقطه برجسته آن محسوب می‌شود. شخصیت پردازی‌ها کاملاً ذهنی، نو و خلاقانه به کار برده شده است. می‌توان گفت خانه جن زده، از جمله بازی‌های وحشت بقا محور محسوب می‌شود.

 

۹. بازی Heavy Rain

بازی Heavy Rain

از دیگر بهترین بازی های روانشناختی می‌توان به بازی ناب Heavy Rain اشاره کرد. گیمر در این بازی با تصویرسازی‌ها ترس و وحشت روبرو خواهد بود. موقعیت جغرافیایی بازی واقع در یکی از شهرهای شرق آمریکا است. داستان شاید کمی دارای تم نقش آفرین باشد. داستان بازی روایت کننده بچه‌هایی است که به یکباره ناپدید می‌شوند. اما وقتی پیدا می‌شوند که به طور کامل در آب باران غرق شدند. این در حالیست که در دستان آنان یک origami دیده می‌شود. در مجموع داستان بازی روایت کننده آدم‌های معمولی است که کاملاً در شرایط عجیب و غریبی قرار می گیرند. این بازی شروعی آرام دارد. قصه جریان عادی اما همراه با اتفاقات شوک برانگیز همراه است. شخصیت اصلی داستان Ethan Mars روزی از خواب بیدار می‌شود و اتفاقات ناگوار یکی پس از دیگری برایش رخ می دهد. از تصادف پسر و مرگ ناگهانی او گرفته تا جریان های پس از آن. حرکت در یک فضای نامعلوم و شک برانگیز عمق جریان‌های بازی است. شما در این بازی شاهد صحنه‌های غم انگیز و تراژدی خواهید بود. آنچه که سبب شده این بازی در لیست بازی‌های روانشناسانه‌ی برتر قرار بگیرد، گرافیک بی‌نظیر و ایده پردازی‌های جالب  است.

 

۱۰. بازی Killer 7

بازی Killer 7

نمی‌توان در لیست بهترین بازی های روانشناختی، بازی مهیج Killer 7 را قرار نداد. این بازی در نوع خود بی‌نظیر است. ژانر ترس و وحشت بازی  همراه با صحنه‌های اکشن سبب شده تا مخاطب را مجذوب اتفاقات خود کند. گیمر در این بازی باید کنترل ۷ شخصیت هارمن را بر عهده داشته باشد. هر یک از شخصیت‌ها از نظر توانایی، ظاهر، اسلحه و مهارت‌ها متفاوت هستند. برخورداری از توانایی‌ها و قابلیت‌های هر یک از شخصیت‌ها وجه جذاب بازی محسوب می‌شود. شما می‌توانید به سلیقه خود در قالب هر یک از شخصیت‌ها ایفای نقش کنید و در بازی بدرخشید. ویژگی‌های برجسته بازی شامل طراحی گرافیکی فوق العاده، محتوای داستانی عمیق و شخصیت پردازی‌های حرفه‌ای می‌شود.

 

کلام پایانی

در این مطلب به معرفی و توضیح مختصری درباره بهترین بازی های روانشناختی پرداخته شد. هر یک از بازی‌ها دارای خصوصیات منحصر و یونیک می‌باشند. تجربه اجرای هر یک از بازی‌ها بی‌نظیر است. پیشنهاد می‌شود هر یک از بازی‌ها را حتماً برای یکبار هم که شده امتحان کنید. در قسمت نظرات emojo منتظر شنیدن کامنت‌ها و نقطه نظرات شما برای هر کدام از این بازی‌های هیجانی و جذاب هستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.