AD

با این 15 بازی به مغزتان ورزش بدهید

0 538

برای معرفی ۱۵ بازی که از شما گیمر باهوش‌تری می‌سازد، لازم است تا در ابتدا مطالبی را در خصوص بازی‌های ویدیویی و تاثیر آن‌ها بر هوش و حافظه بیان کنیم.

در باور بسیاری از خانواده‌ها در سال‌های نه چندان دور و حتی زمان حاضر، بازی‌های ویدیویی باعث کندذهنی و پایین آمدن ضریب هوشی بچه‌ها می‌شود. اما باید گفت، بر اساس تحقیقات و پژوهش‌های دانشمندان، این عقیده نادرست است. در واقع عکس این قضیه صادق بوده و بازی‌های ویدیویی می‌توانند تاثیرات بسیار مثبتی داشته باشند.

ما در ادامه این مقاله سعی داریم تا به طور خلاصه توضیحاتی را در خصوص تاثیرات مثبت بازی‌های ویدیویی بر هوش و روان افراد ارائه نماییم و سپس به معرفی ۱۵ بازی جهت باهوش‌تر شدن بپردازیم.

 

اثرات مثبت بازی‌های ویدیویی

امروزه، هزاران گیمر در اقصی نقاط دنیا وجود دارند، که علاقه بسیار زیادی به گیم داشته و حاضرند وقت خود را ساعت‌ها به موضوع اختصاص دهند. حتی در سال‌های اخیر، گیمر شدن برای برخی از افراد به یک شغل تبدیل شده که از راه آن درآمد خوبی هم دارند.

همان‌طور که گفته شد، انجام بازی‌های ویدیویی نه تنها برای پر کردن اوقات فراغت مهم بوده، بلکه تاثیرات مثبتی هم بر روان و حافظه خواهند گذاشت.

 

تقویت مهارت حل مساله، تقویت حافظه تمرکز

یکی از تاثیرات مثبتی که بازی‌های ویدیویی بر افراد می‌گذارد، این است که مهارت حل مساله را در افراد تقویت می‌کند.

به طور مثال، برخی از بازی‌ها، مانند بازی‌های پازلی و معمایی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نیاز است معماها یکی پس از دیگری حل شوند تا مجوز ورود به مرحله بعد ایجاد گردد. این امر ناخودآگاه تمرکز و حافظه را نیز بهبود می‌بخشد.

 

کنترل راحت‌تر استرس

مراحل مختلف یک بازی مانند شکستن قفل آن و همچنین سعی در برنده شدن، استرس‌زا بوده و گیمرها در جریان بازی این موارد را تجربه کرده و پشت سر گذاشته‌اند. بنابراین، تجربه مواجه شدن با موقعیت استرس‌زا را داشته و به همین دلیل بهتر از سایر افراد می‌توانند استرس‌های زندگی واقعی را کنترل نمایند.

 

مدیریت هیجانات و تصمیم‌گیری درست و به موقع

از آن‌جایی که بسیاری از بازی‌ها، گیمرها را در مواجهه با شرایط خاص و حساسی قرار می‌دهند که لازم است در کوتاهترین زمان ممکن نسبت به آن واکنش نشان داد، و یا در برخی مواقع، هیجان‌های زیادی به بازیکن وارد می‌شود که در همه آن‌ها، لازم است تا فرد بر هیجان خود غلبه کرده و بهترین تصمیم را بگیرد.

همه این موارد باعث می‌شود تا فرد در زندگی واقعی و عادی خود نیز در مقایسه با سایر افراد، توانایی تصمیم‌گیری و غلبه بر هیجانات را داشته باشد. ویژگی بسیار مثبتی که افراد زیادی از انجام آن ناتوان هستند.

 

۱۵ بازی که از شما گیمر باهوش‌تری می‌سازد، کدام‌اند؟

همان‌طور که بیان شد، به طور کلی بازی‌های ویدیویی تاثیرات مثبتی بر روان و حافظه افراد می‌گذارند که در نهایت می‌توانند در زندگی واقعی شخص نیز موثر باشند. اما برخی از بازی‌های ویدیویی وجود دارند، تاثیرات آن‌ها بر هوش و حافظه می‌تواند بیشتر و محسوس‌تر باشند. ما در ادامه به معرفی این بازی‌ها می‌پردازیم:

 

۱) معرفی بازی skills

بازی skills

یکی از بهترین بازی‌هایی که می‌تواند حافظه شما را تقویت کند و از شما گیمر باهوش‌تری بسازد، skills است که برای سیستم عامل گوشی‌های همراه تهیه شده است. در واقع شما به این صورت به راحتی و در هر مکانی به این بازی دسترسی داشته و می‌توانید تمرین‌های مخصوص آن را انجام دهید.

از مزایای این بازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • انعطاف پذیری بازی و داشتن برنامه روزانه، هفتگی و ماهانه
  • بهبود و ترقی مهارت‌ها با حل چالش‌های مختلف
  • افزایش مهارت‌های شناختی با استفاده از روش علمی
  • افزایش سرعت و دقت و بهبود حافظه

 

دانلود بازی برای اندروید

 

2) معرفی بازی 2048

بازی 2048

یکی از بازی‌هایی که از شما گیمر باهوش‌تری می‌سازد، بازی 2048 است. این بازی که برای سیستم عامل گوشی همراه طراحی و ساخته شده است به‌صورت ترکیب و ادغام اعداد مشابه به صورت‌های مختلف کار می‌کند. بازیکن باید اعداد مشابه را که همگی مضربی از 2 هستند ادغام کند و هنگامی بازی به انتها می‌رسد که عدد 2048 به‌دست آید.

طراحی این بازی بر این بوده تا افزایش تمرکز و هوش مخاطب را مورد هدف قرار دهد. همچنین می‌توان با انتخاب بازی مناسب، سطح مختلفی از درجه سختی را در آن تجربه کرد. همچون بسیاری دیگر از بازی‌ها با پیش رفتن بازی مراحل سخت‌تر می‌شود. یعنی به دست آوردن عدد 2048 در هر مرحله نسبت به مراحل قبل مشکل‌تر بوده و گیمر باید با استفاده از هوش و خلاقیت خود راهی را برای به‌دست آوردن این عدد بیابد.

 

دانلود بازی برای اندروید

 

دانلود بازی برای ایفون

 

3) معرفی بازی Lumosity

بازی Lumosity

این بازی هوش و مهارت‌های شناختی شما را با هم به چالش می‌کشد. در بازی Lumosity مراحل با توجه به مهارت و توانایی شما سخت می‌شود و برای افرادی که رقابت را دوست دارند، آپشن‌هایی اضافه می‌کند. با انجام این بازی، نه تنها در دنیای سرگرمی، بلکه در زندگی واقعی خود نیز یک سر و گردن از همتایان خود بالاتر خواهید رفت.

 

دانلود بازی برای اندروید

دانلود بازی برای ایفون

 

4) معرفی بازی Eidetic

این بازی به این علت در لیست 15 بازی که از ما گیمر باهوش‌تری می‌سازد، جای گرفته است که به شما کمک می‌کند تا در فضای آن، تمامی مواردی را که به نظر شما جالب و سرگرم کننده است، ذخیره کنید تا در زمان مناسب امکان مرور داشته باید. با یادگیری این اطلاعات سطح هوشی و تمرکز شما نیز افزایش خواهد یافت. این بازی به ویژه به دانش‌آموزان و دانشجویان جهت عملکرد بهتر در امتحانات توصیه می‌شود.

 

دانلود بازی برای اندروید

 

5) معرفی برنامه ReliefLink

در حقیقت باید گفت که ReliefLink یک برنامه برای کنترل سلامت روح و روان شماست. با کمک این برنامه می‌توانید احساست و افکار خود را مدیریت کرده و گزینه‌های کمکی دریافت کنید. در شرایط ویژه نیز این برنامه می‌تواند یک روان‌درمان‌گر را برای شما پیدا کند.

 

6) معرفی بازی Brain Fitness Pro

در این بازی تمریناتی وجود دارد که با کمک آن‌ها می‌توانید حافظۀ خود را به چالش کشیده و بر جزییات تمرکز داشته باشید. این مورد به ویژه در افراد مسن‌تر حائز اهمیت خواهد بود. توصیه ما این است که برای ورزش مغز خود این بازی را انجام دهید و از تاثیرات آن لذت ببرید.

 

دانلود بازی برای اندروید

 

 

7) معرفی بازی CogniFit Brain Fitness

بازی CogniFit Brain Fitness

یکی دیگر از بازی‌هایی که از شما گیمر باهوش‌تری می‌سازد، بازی CogniFit Brain Fitness می‌باشد. در این بازی می‌توانید به صورت شخصی، حافظه، هوش و قابلیت برنامه‌ریزی خود را ارتقا داده و روند پیشرفت ذهنی را مورد بررسی قرار دهید.

 

دانلود بازی برای اندروید

 

دانلود بازی برای ایفون

 

 

8) معرفی بازی Brain it On!

بازی Brain it On!

در این بازی جذاب که نوعی پازل فیزیکی می‌باشد، شما باید با کشیدن شکل‌های هندسی از هر مرحله عبور کنید. هر مرحله می‌تواند با راه‌های متفاوتی که کاملا به هوش و خلاقیت شما مرتبط است، حل  شود. امکان رقابت با سایر گیمرها و اشتراک‌گذاری راه‌حل‌های جدید و خلاقانه نیز در این بازی وجود دارد. به علت همین ویژگی‌ها است که این بازی در لیست 15 بازی که از شما گیمر باهوش‌تری می‌سازد وجود دارد.

 

دانلود بازی برای اندروید

 

دانلود بازی برای ایفون

 

 

9) معرفی بازی Chain Reaction

بازی Chain Reaction

بازی واکنش زنجیره‌ای به صورت گروهی طراحی شده است. گیمر با قرار گرفتن در گروه‌های 2 تا 8 نفره در یک فضای تاریک باید به صورت گروهی اقدام به جمع‌آوری و قرار دادن گوی‌های موجود درون سلول‌ها بکنند. در این بازی نه تنها هوش و تمرکز بلکه فعالیت گروهی و سازش را هم تمرین خواهید کرد.

 

دانلود بازی برای اندروید

دانلود بازی برای ایفون

 

 

10) معرفی بازی Cognito

بازی پازلی Cognito

در این بازی، پازل‌ها و موارد آموزشی در خلال داستان بازی همچون دنبال کردن مامورهای جاسوس و شناسایی آن‌ها برای گیمر اجرا می‌شود. به این معنا که علاوه بر افزایش هوش و تمرکز و سایر مهارت‌های ذهنی، گیمر درگیر داستان محوری بازی نیز خواهد شد.

 

دانلود بازی برای اندروید

 

 

11) معرفی بازی Peak

بازی هوش peak

در میان 15 بازی که از شما گیمر باهوش‌تری می‌سازد، به طور قطع بازی Peak جایگاه ویژه‌ای دارد. در این بازی که به صورت کاملا حرفه‌ای طراحی شده است، با استفاده از مراحل کوتاه و شدید، مهارت‌های همچون تمرکز، حافظه، حل مسئله و چابکی ذهنی را در شما به شدت تقویت کند. همچنین میزان مهارت و نقاط ضعف و قوت شما را به خوبی شناسایی کرده و راهکارهای مناسبی با توجه به سطح شما ارائه می‌دهد. Peak یک انتخاب عالی و کامل است.

 

دانلود بازی برای اندروید

 

دانلود بازی برای ایفون

 

 

12) معرفی سایت Braingle

این سایت ادعا می‌کند که بزرگ‌ترین منبع بازی فکری جهان است. شما با مراجعه به این سایت می‌توانید به طیف وسیعی از بازی‌ها و چالش‌های فکری دسترسی داشته باشید که هر کدام از آن‌ها به شما کمک خواهد کرد تا علاوه بر تقویت مهارت‌های ذهنی خود به یک گیمر و فرد باهوش‌تر نیز تبدیل شوید. بازی‌های معروفی همچون شطرنج، سودوکو و چکرز را می‌توانید در این سایت اجرا کنید.

 

سایت آنلاین بازی Briangle

 

13) معرفی بازی Brain Age: Train Your Brain in Minutes!

یکی از شاهکارهای دنیای بازی‌ها برای تقویت هوش و تمرکز، بازی Brain Age است. نکته شگفت‌انگیز این بازی این است که با وجود گذشت چندین سال‌ از ارائه‌ی این بازی، هنوز می‌توان بازی و پازل‌های جالب آن را انجام داد و قدرت مغز خود را به چالش کشید. هدف این بازی ایجاد یک مسیر در مدت طولانی برای انجام بازی‌ها به مدت کوتاه است، که در نهایت به افزایش IQ و هوش فردی خواهد انجامید.

نسخۀ دوم این بازی نیز منتشر شده است که امکانات ابزاری متنوعی را به کاربر ارائه می‌کند و برای پلتفرم Nintendo در دسترس است.

 

14) معرفی بازی Gorogoa

بازی Gorogoa

این بازی تکامل یافتۀ بازی‌های پازلی با فضایی بسیار زیبا و خط داستانی جذاب می‌باشد. به طوری که علاوه بر حل پازل‌های به ظاهر ساده مخاطب از فضای بازی و سیر داستانی آن بسیار لذت خواهد برد.

 

دانلود بازی برای اندروید

 

دانلود بازی برای ایفون

 

 

15) معرفی بازی The Gardens Between

بازی The Gardens Between

در این بازی نیز حل پازل با داستان موجود در زمینۀ بازی پیوند دارند. در جریان بازی با دو دوست قدیمی و خاطرات آن‌ها همراه خواهید بود که هیجان هر دوره را شما نیز به عنوان یک گیمر با کاراکترهای بازی تجربه خواهید کرد. این گیم جذاب برای پلتفرم PC و موبایل های اندروید و آیفون قابل دسترس است.

 

دانلود بازی برای اندروید

 

دانلود بازی برای ایفون

جمع بندی

در این مقاله از emojo با 15 بازی که شما را باهوش‌تر می‌کند، به معرفی بهترین بازی‌ها و برنامه‌هایی پرداخته‌ایم که علاوه بر افزایش مهارت‌های ذهنی مختلف موجب باهوش شدن شما به عنوان یک گیمر می‌شوند، در زندگی شخصی نیز بسیار موثر خواهید بود. با امتحان این بازی‌ها شما به یک مبارز و جنگجوی ذهنی تبدیل خواهید شد.

پس همین حالا شروع کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.