AD

بخاری هیزمی و فضای باز

0 536

انواع بخاری فضای باز و منزل

یکی از وسایل گرمایشی که در فصول سرد سال مورد استفاده قرار می­گیرد بخاری می­باشد . برخلاف پکیج­ها و رادیاتور­های امروزی ، برای راه اندازی بخاری ، به تجهیزات و لوله کشی ویژه نیاز نمی­باشد . بخاری انواع مختلفی دارد که انتخاب درست این وسیله متناسب با مکان مورد نظر ، سبب صرفه جویی اقتصادی و همچنین انرژی می­شود در این مقاله به بررسی انوع مختلف بخاری می­پردازیم.بخاری هیزمی و فضای باز یکی از اولین بخاری های تولید دست بشر میباشد.

انوع بخاری ابر اساس سوخت مصرفی

 • بخاری گازی

در بخاری­های گاز از سوخت گاز شهری برای گرمایش محیط استفاده می­شود . این نوع بخاری رایج ترین نوع بخاری در ایران است  چراکه سوخت آن در کشور ما ارزان و در دسترس می­باشد برخلاف بخاری­های برقی که صرفه اقتصادی زیادی ندارد . نکته مهم در استفاده از بخاری­های گازی راه اندازی و نصب درست آن می­باشد و حتما باید تمامی نکات ایمنی را رعایت کرد تا دچار حادثه ناگوار نشویم.

 • بخاری برقی

این نوع بخاری برای گرم کردن محیط از انرژی برق استفاده می­کند و برای راه اندازی آن تنها نیاز به یک پریز برق می­باشد. به علت مصرف برق ، هزینه استفاده از این نوع بخازی زیاد بوده و برای استفاده در مکان­های کوچک مناسب می­باشند تا بازدهی خوبی داشته باشند. بیش­تر مدل­های این بخاری کم­جا و سبک بوده و به راحتی قابلیت حمل و نقل و جابه­جایی دارند.

 • بخاری هیزمی

برای کارکرد این نوع بخاری نیاز به سوخت هیزم مانند انوع چوب ، الوار ، تراشه­های چوبی و … می­باشد. باوجود بخاری­های گازی و برقی استفاده از بخاری هیزمی رواج چندانی ندارد و استفاده از آن سخت تر از دو نوع دیگر می­باشد چراکه باید برای آن هیزم تهیه کرد و با روشن کردن آتش آن را راه اندازی نمود و همچنین این نوع بخاری دود تولید می­کند. این دسته بخاری اغلب قیمت به صرفه ای دارند و برای تهیه غذاهای کبابی و دودی نیز مناسب می­باشند.

انواع بخاری بر اساس سیستم خروج دود

بخاری ها در دوسته دودکش­دار و بدون دودکش تقسیم می­شوند.

 • بخاری دودکش دار:

در بخاری­های دودکش دار از دودکش برای خروج آلایندگی و گاز­های مضر استفاده می­شود . در بخاری­های گازی با سوختن گاز ، گاز منواکسید کرین تولید می­شود که برای بدن خطر دارد ، به همین دلیل اغلب بخاری­های گازی دودکش دارند . نکته مهم این نوع بخاری­ها آن است که باید در نصب دودکش ، دقت لازم به عمل آید و به طور درست  و در ارتفاع مناسب نصب شود تا سبب بروز حادثه و گازگرفتگی نشود. برخی  بخاری­های هیزمی نیز مانند شومینه دارای دودکش می­باشند تا دود و آلایندگی را به بیرون از منزل انتقال دهند.

 • بخاری بدون دودکش:

بخاری­های برقی همگی بدون دودکش می­باشند چراکه مانند بخاری­های گازسوز ، گاز منواکسید کربن تولید نمی­کنند . برخی از مدل­های بخاری­های برقی نیز بدون دودکش می­باشند . در این نوع بخاری­های گازی از سیستم جدیدی استفاده شده است که در آن ترکیب نسبت اکسیژن و گاز به تناسب مناسب انجام می­پذیرد و با مصرف کم­ترین مقدار اکسیژن ممکن ، بیش­ترین مقدار گرما و کم­ترین مقدار گاز کربن منواکسید تولید می­شود. البته بهتر است که این نوع بخاری­ها در فضاهای نیمه باز و با تهویه مناسب مورد استفاده قرار بگیرند مانند بانک­ها که گردش هوا در آن جریان دارد.بخاری­های هیزمی نیز در هر دو مدل بدودن دودکش و با دودکش موجود می­باشند.

انواع بخاری بر اساس نحوه اتصال

 • بخاری زمینی پایه دارد

متداول ترین شکل بخاری­ها که در فضای منازل مشاده می­شود بخاری زمینه می­باشد که خود دارای پایه است و نیاز به اتصال ندارد . به علت اینکه گرما به سمت بالا حرکت می­کند این نوع بخاری­ها گرمای بیش­تری تولید می­کنند. برای استفاده از این بخاری ایمنی دستگاه و اتصالات صحیح اهمیت دارد به ویژه اگر دارای سیستم دودکش باشد.

 • بخاری دیواری

این نوع بخاری­ها به دیوار متصل می­شوند و فضایی را اشغال نمی­کنند به همین دلیل برای استفاده در مکان­های کوچک که جای کافی برای بخاری­های زمینی ندارند مناسب می­باشند . همچنین اغلب این مدل بخاری­ها قدرت گرمایشی کمی دارند و تا نهایت هفت هزار کیلو کالری در ساعت قدرت دارند پس برای اتاق­های کوچک ، مغازه و … مناسب می­باشند . اگر بخاری دیواری بدون دودکش باشد باید حتما به تهویه مناسب محیط دقت کرد و همچنین به طور صحیح آن را نصب نمود تا سبب بروز حادثه نشود.

 • بخاری سقفی

این مدل بخاری به سقف متصل می­شود و حتما برای نصب آن باید از افراد متخصص بهره برد تا ایمن بوده و سبب بروز حادثه نشود. اغلب از این مدل بخاری در سر درِ مغازه­ها و مکان­های تجاری استفاده می­شود.

انوع  سیستم گرمایشی مورد استفاده در مکان­های مختلف

لوازم گرمایشی انواع مختلفی دارند هر کدام از آن­ها در یک مکان کاربرد دارند . در هر مکان و فضایی باتوجه به ویژگی­هایی مانند متراژ ، بزرگی ، سیستم تهویه ، نوع کاربرد و … باید از سیستم گرمایشی مناسب آن بهره برد تا بیش­ترین بازدهی را داشته باشد . در ادامه به بررسی انواع سیستم­های گرمایشی می­پردازیم :

 • بخاری صنعتی

از این نوع بخاری اغلب برای گرم کردن فضاهای بزرگ مانند مساجد ، مدارس ، سالن­های ورزشی ، فضاهای عمومی و … استفاده می­شود. در این نوع بخاری گرما توسط مبدل حرارتی تولید می­شود و این گرما به کمک فن و به شکل باد گرم به طور مستقیم به محیط می­وزد.

 • بخاری های خانگی

این نوع بخاری­ها برای گرم کردن منازل ومحیط­های کوچک استفاده می­شوند که از سوخت­های برق و گاز و هیزم استفاده می­کنند و در این مقاله با انواع مختلف آن آشنا شدیم.

 • بخاری فضای باز

از این نوع بخاری برای گرم کردن فضاهای سرباز مانند باغ­ها ، ویلا­ها ، کافه­ها و رستوران­های سرباز ، تالار­های پذیرایی و … استفاده می­شود . این مدل بخاری­ها ظاهر زیبایی دارند و به آن­ها بخاری چتری یا بخاری پاسیو نیز گفته می­شود. این نوع بخاری در شکل­های مختلفی در بازار موجود می­باشند و مانند بخاری­های بدون دودکش می­باشند.

 • شومینه

شومینه نیز یکی دیگر از ابزار­های گرمایشی منازل می­باشد که سابقه ای طولانی دارد و زیبایی ویژه ای به محیط می­دهد.

 • آتشدان

آتشدان­ ها نیز نوعی وسیله گرمایشی هستند که برای گرم کردن فضاهای آزاد و سرباز مورد استفاده قرار می­گیرند . آتشدان­ها در واقع نوعی شومینه بدون دودکش برای فضاهای سرباز هستند .

 • سیستم گرمایش از کف

از این نوع گرمایش اغلب برای مکان­های بزرگ و نیمه بازی مانند فرودگاه­ها ، سینما­ها ، بیمارستان و … استفاده می­شود. در این روش گرما به طور یکنواخت در محیط پخش می­شود و میزان مصرف انرژی آن بهینه می­باشد ولی برای اینکه فضا به طور کامل گرم شود زمان زیادی نیاز است.

 • پکیج‌ها و رادیاتورها

از این وسیله گرمایشی اغلب برای گرم­کردن منازل و ساختمان­ها استفاده می­شود و اغلب با سوخت برق و گاز گرما تولید می­کنند. این وسیله مقرون به صرفه بوده و راه اندازی آن راحت می­باشد.

 منبع :سایت ویلاسازه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.