AD

بررسی بازی IXION؛ یافتن خانه جدید برای بشر!

0 354

چقدر به فضا و نجوم علاقه دارید؟ آیا می‌خواهید برای یک‌بار هم شده به فضا بروید و محیط آنجا را تجربه کنید؟ متأسفانه انجام این کار خیلی آسان نیست. یا باید آن‌قدر تلاش کنید تا یک فضانورد باشید یا مثلا آن‌قدر اندازه جف بزوس پول داشته باشید تا به فضا بروید. حالا شما می‌توانید با پرداخت حداکثر 100 دلار بازی IXION را خریداری کنید و به فضا رفتن را تجربه نمایید. درست است که حس و حال فیزیکی را نمی‌توانید درک کنید، اما حداقل چیزهایی که در فضا وجود دارد را می‌توانید ببینید. یک گیم که کل داستانش را در فضا روایت می‌کند. با ما همراه باشید تا در ادامه این نوشته از سری مقالات نقد و بررسی بازی بیشتر درباره بازی IXION اطلاعات کسب کنیم.

 

داستان بازی IXION

داستان بازی IXION

این بازی توسط کمپانی بازی‌سازی Bulwark Studio ساخته شده است. همچنین قرار است که توسط کمپانی Kasedo Games نیز برای کامپیوتر عرضه شود. به گفته سازنده بازی این گیم قرار است که در روز 7 دسامبر 2022 منتشر شود که چیزی تا این روز باقی نمانده است. همچنین اطلاعات حاکی از این است که بازی IXION قرار هست فقط برای PC منتشر شود

داستان بازی در آینده اتفاق می‌افتد. آینده‌ای که در آن دیگر هیچ خبری از کره زیبا ما یعنی زمین نیست. زیرا این سیاره به کل نابود شده است و افراد کمی نیز از آن واقعاً زنده مانده‌اند. باتوجه‌به سیاست‌های کشورهای مختلف واقعاً هم بعید نیست که در چند سال آینده زمین به کل نابود شود و دیگر زیستگاه مناسبی برای حیاط نباشد.

اندک انسان‌های باقی‌مانده با سفینه‌های مختلف از زمین فرار کرده‌اند و حال در فضا سرگردان هستند. حال شما در این بازی فرمانده و مدیر یکی از این سفینه‌ها هستید. وظیفه شما این است که افراد داخل این سفینه را زنده نگه دارید. البته که نباید هدف اصلی خود را فراموش کنید که مهم‌ترین کار است.

مهم‌ترین وظیفه شما این است که یک زیستگاه جدید پیدا کنید.

 

شما در کهکشان‌های مختلف در حال گشت‌زنی هستید بلکه بتوانید سیاره‌ای مانند زمین پیدا کنید تا بتوانید در آن مستقر شوید.

 

آیا واقعاً سیاره‌ای مانند زمین زیبای ما وجود دارد؟ پاسخ این سؤال با شما است؛ زیرا شما کاوشگر بازی IXION هستید.

یک گیم استراتژیک که در دسته‌بندی بقا نیز قرار می‌گیرد. زیرا شما در کنار هدف خود باید در فضا که چیزی جز خلع ندارد زنده بمانید. علاوه بر خودتان این وظیفه شما است که هزاران آدم درون سفینه را نیز زنده نگه دارید. وظیفه بسیار سنگینی است؛ اما به نظر من که از پس این موضوع برمی‌آیید.

این بازی خط داستانی خیلی مشخصی ندارد. این شما هستید که مشخص می‌کنید در این بازی موفق می‌شوید یا خیر. هرچه بر روی هدف‌های مهم‌تر تمرکز کنید به موفقیت نزدیک‌تر خواهید شد. به‌هرحال شما نقش یک مدیر را بازی می‌کنید. پس بهتر است که درایت خود را نشان دهید.

 

گرافیک بازی

گرافیک بازی IXION

لازم به ذکر است که این گیم با موتور بازی‌سازی Unity ساخته شده است. البته بهتر است که هیچ‌وقت این موتور بازی‌سازی را دست‌کم نگیرید. اگر سازندگان از این ابزار به‌خوبی استفاده کنند Unity می‌تواند بهترین نتیجه را به شما بدهد. البته در این سبک گیم‌ها گرافیک خیلی اولویت نیست.

ازآنجایی‌که بازی در فضا روایت می‌شود. شاید بگویید که طراحی محیط بازی خیلی آسان است و زمانی نخواهد برد؛ اما اصلاً این‌طور نیست. اول‌ازهمه سازنده باید محیط داخلی سفینه را طراحی کند. فضایی که باید کمی مدرن باشد و با کلی تکنولوژی آمیخته شده باشد تا حس سفینه بودن را به کاربر بدهد.

اما شاید این موضوع چالش اصلی سازندگان نباشد. چالش اصلی طراحی‌کردن سیاره‌های مختلف برای بازی است. اگر یادتان باشد گفتیم که هدف اصلی شما پیداکردن یک سیاره است که زیستگاه مناسبی داشته باشد. حال تصور کنید در طول داستان بازی باید به چندین سیاره سر بزنید و محیط آن‌ها را بررسی کنید.

به‌هرحال طراحی‌کردن این سیاره‌ها کار آسانی نیست. البته که نمی‌توان با قطعیت این موضوع را تأیید کرد. اصلاً شاید خبری از فرودآمدن روی همه سیاره‌ها نباشد. برای مثال ممکن است سفینه به طور اتوماتیک سیاره‌ها را چک کند و نیازی نباشد بر روی تک‌تک آن‌ها فرود بیایید.

بر اساس شواهد و تریلرهایی که از بازی معرفی شده است. این تریلرها نویدبخش این است که بازی IXION دارای گرافیک خوب و قابل قبولی خواهد بود. به‌هرحال این بازی استراتژی است. فکر نکنید قرار است در قابل یک شخصیت صبح‌ها از خواب بیدار شوید و با دید اول‌شخص به گشت‌زنی در سفینه مشغول شوید.

همچنین انتظار می‌رود تا این بازی دارای یک بخش تنظیمات گرافیکی باشد. گیمر با کمک این بخش می‌تواند گرافیک و کیفیت بازی را مطابق با سخت‌افزار خود تنظیم کند. با این کار دیگر فشار زیادی به سخت‌افزار سیستم شما وارد نخواهد شد.

 

موسیقی بازی

موسیقی بازی IXION

فعلاً درباره موسیقی بازی IXION زود است صحبت کنیم. ازآنجایی‌که این بازی هنوز منتشر نشده ما نمی‌دانیم که از چه موسیقی‌هایی در ساخت این گیم استفاده شده است. ازآنجایی‌که گیم یک بازی استراتژیک است و در فضا نیز قرار دارد. به نظر انتخاب موزیک درست برای بازی سخت نباشد.

من حس می‌کند که پس از انتشار بازی IXION در زمینه موسیقی نمره قابل قبولی دریافت کند. البته که نمی‌توان صددرصد گفت و باید تا 7 دسامبر 2022 صبر داشته باشیم. اما باتوجه‌به سوابق سازنده بازی مورد قبول بودن موسیقی بازی IXION دور از انتظار نمی‌باشد.

 

گیم پلی بازی IXION

گیم پلی بازی IXION

گیم پلی بازی نیز که کاملاً مشخص است و تمامی وظایف شما از قبل مشخص شده است. شما باید به دنبال یک سیاره قابل سکونت باشید. البته که این تنها دغدغه شما به‌عنوان کاپیتان سفینه نیست. همان‌طور که می‌دانید و قبلاً گفتیم هزاران انسان داخل این سفینه زندگی می‌کند.

حال این هزاران انسان به آب و غذا نیاز خواهند داشت و کنترل این دو مورد وظیفه شما است. شما باید سیستم توزیع آب و غذا را طوری تنظیم کنید که هم انسان‌ها راضی باشند و هم سفینه با کمبود غذا مواجه نشود. همچنین باید حواستان به فرایند تولید غذا در سفینه نیز باشد تا تولیدات با مشکل مواجه نشوند.

علاوه‌برآن بخش انرژی نیز پابرجا است. به‌هرحال سفینه فضایی برای کارکردن به یک نیروی پیشران نیاز خواهد داشت. حال این سفینه ممکن است با برق کار بکند یا با بنزین کسی چه می‌داند. به‌هرحال به‌عنوان کاپیتان وظیفه شما است که مصرف انرژی را کنترل کرده و تولید آن را نیز فراموش نکنید تا سفینه خاموش نشود.

علاوه‌برآن شما می‌توانید انتخاب کنید که منابع سفینه در کجا خرج شود. برای مثال می‌توانید ساختمان‌هایی برای مدیریت بهتر سفینه بسازید. همچنین نیرو برای تولید غذای بیشتر را افزایش دهید. شما باید در لحظه درست بهترین تصمیم را برای سفینه خود و دیگر انسان‌ها بگیرید.

اگر یادتان باشد گفتیم که انسان‌های نجات‌یافته با کمک چندین سفینه به فضا رفتند. این به این معنا است که شما در این فضای پهناور تنها نیستید. ممکن است که در مسیر ماجراجویی خود با سفینه دیگر انسان‌ها نیز برخورد کنید. البته لازم به ذکر است هدف تمامی سفینه‌ها با شما یکی است.

شما می‌توانید تصمیم بگیرید که با این سفینه‌ها روابط دوستانه داشته باشید یا خیر. شما می‌توانید به‌خوبی و خوشی از کنار آن‌ها رد شده و کاری به کار همدیگر نداشته باشید. همچنین می‌توانید با آن‌ها درگیر شوید و روابط خود را با دیگر انسان‌ها قطع کنید.

 

شخصیت‌های موجود در بازی IXION

بازی IXION شخصیت‌های خیلی متفاوتی ندارد. تنها شخصیت مهم داستان بازی شما هستید که به‌عنوان کاپیتان سفینه شناخته می‌شوید. البته شاید بعد از انتشار بازی شخصیت‌های دیگری نیز شناخته شده‌اند. اما حال با تریلرهای منتشر شده شخصیت‌های خلی مهمی در بازی دیده نمی‌شوند.

به‌هرحال بازی استراتژیک است. اکثر بازی‌های استراتژیک مدیریتی خیلی به شخصیت‌پردازی اهمیت نمی‌دهند. برعکس بازی‌های جنگی که هر شخصیت اهمیت و ارزش خاص خودش را دارد. بهتر است شما به فکر مدیریت سفینه باشید و کاری با این چیزها نداشته باشید.

بررسی بازی IXION

 

سیستم موردنیاز برای نصب بازی IXION

حداقل سیستم موردنیاز برای نصب :

نوع سیستم: 64 بیت

ویندوز: ویندوز 10

CPU: Intel Core I5-3570K یا AMD FX 8310

رم: 8 گیگابایت

کارت گرافیک: Nvidia Geforce GTX 1060 4G یا AMD Radeon RX 590

DirectX: نسخه 12

حداقل فضای موردنیاز برای نصب: 20 گیگابایت

 

سیستم پیشنهادی سازنده:

نوع سیستم: 64 بیت

ویندوز: ویندوز 10

CPU: Intel Core I7-4790 یا AMD Ryzen 33200G

رم: 16 گیگابایت

کارت گرافیک: Nvidia RTX 2060 6G یا AMD Radeon RX 5700

DirectX: نسخه 12

حداقل فضای موردنیاز برای نصب: 20 گیگابایت

 

جمع‌بندی

در نهایت با بازی IXION آشنا شدیم. گیمی که داستان اصلی آن در فضا است و محیط را طوری طراحی کرده که می‌تواند علاقه‌مندان به فضا را به وجد بیاورد. اگر شما از جمله افرادی هستید که شخصیت مدیریتی دارید و دوست دارید رهبر گروهی از مردم باشید بازی IXION می‌تواند یک گیم عالی برای شما باشد. شاید مدیریت یک سفینه فضایی برای شما آسان به نظر می‌رسد. اما چالش‌های این گیم می‌تواند شما را از زدن چنین حرفی پشیمان کند. درصورتی‌که صحبتی تکمیلی درباره بازی IXION دارید می‌توانید آن را با ما و دیگر مخاطبین در قسمت کامنت‌های emojo به اشتراک بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.