AD

بازی cuphead the delicious؛ رتبه اول سخت‌ترین باس فایت

0 502

بازی cuphead the delicious، یک DLC برای بازی کاپهد است که به شکنجه دادن گیمر معروف بود! اگر قبلا این بازی را انجام داده باشید، قطعا طعم اینکه چگونه یک بازی می‌تواند گیمر را به معنای واقعی کلمه کُفری کند را چشیده‌اید! در باس‌فایت‌های بازی کاپهد، پیش می‌آمد که ده‌ها بار شکست می‌خوردیم تا بتوانیم تمام جزئیات را برای از بین بردن باس به دست آوریم. البته این موضوع را بسیاری از گیمر‌ها یک امتیاز مثبت برای بازی می‌دانستند چرا که این بازی می‌تواند کاملا گیمر را درگیر خود کند؛ اما حقیقتا این درگیری برخی از اوقات بیش از حد می‌شود! واقعا این سوال بجاست که سازندگان بازی کاپهد می‌توانند باس‌های بازی را شکست دهند؟ 🙂

حال بعد از گذشت 5 سال از انتشار کاپهد، سازندگان یک DLC تحت عنوان cuphead the delicious آماده کرده‌اند؛ همانطور که از اسم این DLC مشخص است، با یک پایان برای این بازی مواجه هستیم. به همین واسطه، در ادامه این نوشته از (نام برند) قصد داریم به صورت کامل بررسی کنیم که این DLC چه ویژگی‌هایی دارد و آیا اصلا یک پایان بندی مناسب هست یا نه؛ پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

داستان و بررسی کلی بازی cuphead the delicious

نقد و بررسی بازی cuphead the delicious

بازی‌های هاردکور معمولا طرفداران خاصی دارند و هر کسی اعصاب نشستن پای این بازی‌ها را ندارد. در این بین، یکی از بی‌رحم‌ترین آثار، بازی کاپهد بود که پیش‌تر قدری در رابطه با سختی‌های این بازی صحبت شد. اما به هر جهت در این نوشته قصد بررسی بازی اصلی را نداریم. داستان این بازی مانند نسخه قبل، بسیار سر راست است و پیچیدگی خاصی ندارد و از طرفی با داستان خیلی قدرتمندی رو به رو نیستیم که در ذهن حک شود. به نظر می‌رسد که تمام توجه سازندگان بر روی افزایش سختی بازی بوده که الحق هم در این زمینه خوب عمل کرده‌اند.

این نسخه DLC، یک ماجراجویی کاملا جدید است اما با همان سبک قبلی. احتمالا دو شخصیت اصلی بازی را می‌شناسید؛ این دو شخصیت در این نسخه با یک روح Ms Chalice آشنا می‌شوند که درخواست کمک می‌کند. این دو شخصیت یعنی Cuphead و Mugman برای کمک به این شخصیت جدید به جزیره‌ای سفر می‌کنند که تمام اتفاقات بازی cuphead the delicious در این جزیره در جریان است. پس از رسیدن به جزیره، خانم چلیس یک شیرینی خوشمزه آماده کرده و به دو قهرمان اصلی می‌دهد. اما بعد مشخص می‌شود که این دو شیرینی خوراکی‌های ساده‌ای نبوده و بلکه نوعی جادو بوده‌اند که کمک می‌کنند تا روح خانم چلیس در کالبد فیزیکی ظاهر شود. البته این شرایط موقتی است و خانم چلیس برای اینکه بتواند به صورت دائمی به صورت فیزیکی زندگی کند، نیاز به یک‌سری مواد غذایی جادویی دارد تا آشپز این سرزمین بتواند با آنها غذایی جادویی درست کند!

احتمال می‌دهم از همین جا داستان را متوجه شده باشید؛ مبارزه با باس‌ها و به دست آوردن آن مواد غذایی جادویی. همانطور که مشاهده می‌کنید، بازی داستانی بسیار ساده دارد که شاید در نگاه اول ارزشی برای تجربه کردن نداشته باشد؛ اما فضای کارتونی و هنری بازی در کنار مبارزات فوق سخت، بازی cuphead the delicious را تبدیل به یک بازی دلنشین می‌کند. هر چند که باس‌ها را به سادگی نمی‌توان شکست داد اما روند مبارزات آنها روندی بی‌منطق نیست که فقط قوی باشند؛ بلکه نقطه ضعف‌هایی برای باس‌ها وجود دارد که باید با شکست‌های پیاپی به این نکات پی برده و در نهایت موفق به شکست دادن باس شوید. بازی‌های هاردکور به صورت کلی دارای داستان خاصی نیستند و فقط یک هدف وجود دارد اما در این بازی یک روایت ساده توانسته بازی را بسیار جذاب‌تر کند.

گیم پلی بازی cuphead the delicious

گیم پلی بازی cuphead the delicious

در بازی cuphead the delicious، تماما تلاش شده تا یک بازی متفاوت‌تر از نسخه اصلی ارائه شود و این تلاش تنها در داستان بازی صورت نگرفته! گرچه که عناصرخیلی متفاوتی در این نسخه نسبت به نسخه اصلی وجود ندارد، اما تنها یک‌سری جزئیات بسیار کوچک باعث می‌شوند تا شما تجربه‌ای کاملا جدید از این بازی داشته باشید. به عنوان مثال، شما می‌توانید خود خانم چلیس را به عنوان شخصیت اصلی در اختیار بگیرید و این شخصیت با وجود قابلیت‌هایی که دارد، روند بازی را قدری ساده‌تر خواهد کرد. گیم پلی بازی به صورت کلی مانند نسخه قبلی ساده و کم جزئیات است و تنها با یک‌سری مکانیزم‌های اصلی می‌توانید کل بازی را انجام دهید و جز این، امکان حرکات خاص دیگری را ندارید.

همین موضوع تقابل با دشمنان سرسخت و قوی با حرکاتی ساده، خود بسیار چالش برانگیز است و یک گیم پلی بسیار لذت بخش، در عین سختی برای شما به وجود می‌آورد که حتی در آزاردهنده‌ترین لحظات هم باز شما را به اجرای دوباره فرا می‌خواند.

نکته مهم درباره دشمنان، روش خاص مبارزه با هر کدام است؛ به عبارت دیگر، هیچ کدام از باس فایت‌ها شبیه دیگری نبوده و ابدا تکراری نخواهند شد.

 

تمامی مراحل اصلی بازی توسط باس‌ها رقم می‌خورند و به صورت کلی می‌توان گفت که شما هدفی به جز از بین بردن باس برای برای به دست آوردن مواد غذایی جادویی برای خانم چلیس ندارید. اما در این بین، یک‌سری مراحل فرعی با چالش‌های متفاوت‌تری وجود دارند که به نوبه خود می‌توانند جذاب باشند.

 

گرافیک و فضاسازی

گرافیک بازی cuphead the delicious

اگر نسخه اصلی بازی کاپهد را بازی کرده باشید، به احتمال زیاد تحت تاثیر گرافیک ساده، جذاب و کارتونی آن قرار گرفته‌اید. این بازی فضاسازی هنری بی‌نظیری دارد و دقیقا مانند انیمیشن‌های قدیمی طراحی شده است. با وجود اینکه تقریبا هیچ عنصر واقع‌گرایانه‌ای در این بازی نمی‌توانید پیدا کنید، اما گرافیک بازی فارغ از سن و سال شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. گرافیک و فضا‌سازی بازی به نسبت نسخه قبلی تفاوت خاصی نکرده است و تنها شاهد محیط‌های جدید هستیم که به سبک قبلی چیده شده‌اند. در این بین نباید از طراحی کاراکتر‌ها، از باس‌ها گرفته تا شخصیت‌های اصلی غافل شد.

از بحث جلوه‌های بصری که بگذریم، بحث صدا گذاری هم در این بازی جای بحث دارد.

 

صدا گذاری بازی cuphead the delicious همانند نسخه اصلی اگر بی‌نظیر نباشد، کم نظیر است!

 

در این بازی صداگذاری شخصیت‌ها کاملا مطابق با آنها انجام شده و صدا‌ها نیز مانند تصاویر به نحوی طراحی شده‌اند که شما را یاد کارتون‌های دهه 30 میلادی می‌اندازند! داستان گویی معرکه، از دیگر نقاط قوت صداگذاری بازی است که حداقل در این زمینه، با یک شاهکار مواجه هستیم.

 

تفاوت‌های مهم بازی با نسخه اصلی

با وجود اینکه بازی cuphead the delicious یک DLC برای نسخه اصلی بازی کاپهد است، باید وجه تمایز بازی نسبت به نسخه اصلی را بیشتر بررسی کنیم.
نظر یکی از منتقدان بازی در این زمینه به شرح زیر است:

اگر به دنبال محتوای بیشتری از Cuphead هستید، The Delicious Last Course برای شما ساخته شده است. اما اگر انتظار دگرگونی‌های بزرگ در مواردی مثل درجه‌ سختی یا گیم‌پلی دارید، آن‌را پیدا نخواهید کرد. این بازی بی‌رحمانه و در عین حال زیبا است و در بهترین حالت، فقط محتوای بیشتری برای Cuphead ارائه می‌دهد.

به صورت کلی می‌توان گفت که این بازی از نظر ویژگی‌های فنی و گیم‌پلی دقیقا نسخه قبلی است. البته این موضوع را نمی‌توان یک نقطه ضعف در نظر گرفت چراکه نسخه قبلی تقریبا یک بازی بی‌نقص در نوع خود بود و اصلا نیازی به تغییر یا حتی بهینه‌سازی وجود نداشت. اما مهم‌ترین موضوع، محتوای جدید و داستانی متفاوت نسبت به نسخه قبلی است که می‌تواند پتانسیل این را داشته باشد که حتی به عنوان یک نسخه اصلی به آن نگاه کنیم! اما به هرجهت، همانطور که از نام بازی cuphead the delicious پیدا است، این نسخه پایانی خوشمزه برای کاپهد است.

با وجود اینکه داستان این بازی وابستگی خاصی به نسخه قبلی ندارد، اما توصیه می‌شود پیش از شروع بازی cuphead the delicious، نسخه اصلی را حداقل تا چند مرحله اول انجام دهید.

 

سیستم مورد نیاز برای نصب بازی cuphead the delicious

همانطور که از ظاهر بازی مشخص است، با بازی خیلی سنگینی رو به رو نیستیم و یک سیستم معمولی مانند سیستم زیر می‌تواند به خوبی بازی cuphead the delicious را اجرا کند:

 

  • Requires a 64-bit processor and operating system
  • OS: Windows 10
  • Processor: Intel Core2 Duo E8400
  • Memory: 4 GB RAM
  • Graphics: 2GB VRAM or higher
  • DirectX: Version 11
  • Storage: 2 GB available space

کلام آخر

کاپهد، شاهکاری ساده و در عین حال عجیب بود که حدود 5 سال پیش با انتشار خود سر و صدای زیادی به پا کرد و اکنون بعد از گذشت 5 سال، یک نسخه الحاقی از این بازی منتشر شده است که یک پایان‌بندی کاملا شایسته و عالی برای نسخه اصلی است. بازی cuphead the delicious، با وجود مدت زمان زیاد انتشار خود توانست به خوبی انتظار‌ها را برآورده کند و خاطرات شیرین نسخه اصلی را دوباره زنده کند. اگر شما هم طرفدار این بازی خوش‌ساخت هستید برای ما و دیگر خوانندگان emojo از تجربه‌هایتان بنویسید

80%
Awesome

آیا cuphead the delicious ارزش بازی کردن دارد؟

این بازی همانند نسخه اصلی مبارزات بسیار سخت و نفس‌گیری دارد؛ به صورتی‌که با شکست دادن هر کدام از باس‌ها، احساس خوشحالی خواهید کرد! این بازی مناسب گیمر‌هایی است که عاشق چالش‌های سخت و تقریبا حل نشدنی هستند تا قدرت خود را در پیشبرد بازی‌های کامپیوتری محک بزنند. پس اگر شما هم از این دسته پلیرها هستید، تردید را کنار گذاشته و هرچه سریع‌تر به کمک خانم چلیس بشتابید.

  • امتیاز بازی
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.